Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

dječje gliste kod dojilje

indiana

Poštovani

U obitelji su nam se pojavile dječje gliste. Kako imam bebu koja ima 1,5 mjeseci i dojim je, a u stolici su pronađene gliste, da li ipak mogu uzeti lijek Mebendazol (znam da piše da nije za trudnice i dojilje). Ne vidim drugi način da to riješim. Molim pomoć.
Glede daljnje preventive glista, kad svi ukućani (osim male bebe) uzmu lijek, koliko dana se mora primjenjivati pranje posteljine i odjeće na visokim temperaturama?

Hvala puno

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Možete uzeti, potom tedan dana iskuhavajte posteljinu.

indiana

hvala na odgovoru

Popije se jedna tableta u prvoj terapiji?
da li je potrebno nakon nekoliko dana ili tjedana ponavljati terapiju?
da li je dovoljno pranje na 60 stupnjeva i sušenje u sušilici.

Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Jedna tableta za Vas je dovoljna, bilo bi boje prati na višim temperaturama - 70-90 C. Ne znam koju temp postiže sušilica. Tjedan dana nakon uzimanja lijeka je dovoljno tako postupati.

Vrabec

Poštovanje, koliko dugo te gliste, jajašca mogu preživjeti izvan čovjeka, u stanu, na odjeći...

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Danima, možda i tjednima