Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

HBIG cijepljenje

Maja

Poštovani dr. Richter,

Preporučate li cijepljenje 13 mjesečnog djeteta protiv hepatitisa B ?

Dr. Darko Richter

Svakako da preporučujem, ako nema neku kontraindikaciju. To nije ništa originalno, jer isto preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija za svu djecu već na rođenju.
Samo, u nazivu vaše poruke "HBIG" zbunjuje jer to nije pravo cijepljenje, već pasivno, tj. kratica stoji za "hepatitis B imuni globulin" koji se daje nekome tko se vjerojatno zarazio, kao gotova protutijela protiv hepatitisa B. Istodobno se počinje s prvom dozom cjepiva. Dakle, što me točno pitate: preporučujem li Engerix - cjepivo protiv hepatitisa B, ili HBIG - pasivnu zaštitu, i kome?

Maja

Moje pitanje se odnosilo na preventivno cijepljenje zdravog djeteta od 13 mjeseci protiv hepatitisa B.
Koliko mi je poznato, to cijepljenje nije obvezno u RH, bar ne u toj dobi;
i čini mi se da smo među rijetkim roditeljima koji su odlučili cijepiti.

Zahvaljujem na odgovoru i ujedno se ispričavam zbog greške u naslovu.