Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Jel se netko susreo sa Bolesti ruku,nogu,usta?

Miroslav85

Ovo mi je prvi post,pa se ispričavam ako nešto nije u redu!
Zamolio bi nekog tko ima iskustvo sa bolesti ruku,nogu,usta kod male djece,potrebno mi je drugo mišljenje.
Dijete 10mjeseci.
Ambulanta opće medicine-Početak bolesti crvenilo u usnoj šupljini,osip po tijelu, temp 39c+.
Prva dijagnoza upala grla,terapija klavocin sirup.
Slijedeći dan na hitnu, hospitalizirano djete na pedijatriji opće bolnice sa crvenilom,prištevima,mjehuričima,ranicama po koži,
jako izraženo na rukama,nogama,oko usana i unutar usne šupljine,u nosu,oko nosa,povišena temperatura,odbijanje hrane,proljev.
Dijagnoza bolest ruku,nogu,usta. Terapija u bolnici infuzija i fenistil kapi.
Svaka vizita doktori sa zgražanjem i čudom promatraju dijete i kažu proći će do 10dana.
Prošlo tri dana hospitalizacije,stanje nepromjenjeno, terapija ista.
Nemogu vjerovati da nepostoji nikakav lijek za ublažavanje tih tegoba, djetetu se otvaraju ranice, oko usta i ustima,u nosu,po koži.
Vjerujem da je bol jaka,a doktori iz vizite u vizitu odlučuju što dalje,al terapije nema,savjeta nema.
Što sad? Čekati da samo prođe? Molim Vas savjet!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Katkada je bolest popraćena težmo kliničkom slikom - visoki febrilitet traje danima, usna šupljina je bolna i prepuna ranica. Potrebno je napajati dijte, davati lijekove protiv bolova (ujedno i protiv povišene temperature) i pratiti kako se ne bi javili znakovi komplikacija (npr. neka druga infekcija - virusna ili bakterijska). Dajte zaslađena pića i kašastu slađu hranu kako bi osigurali dovoljan unos kalorija.