Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

operacija fontanela

nina

koliko je zapravo rutinska operacija prednje sraštene fontanele kod 5-mjesečne bebe? točnije, mora li obavezno i doći do operacije ako je sraštanje počelo sa 3 mjeseca, a sada se napipava šav.

Dr. Darko Richter

Nisam siguran da je fontanela srasla, ako se "napipava šav", jer kada sraste, obično je teško napipati šav, pipa se kost u kontinuitetu. Zato vam ne znam odgovoriti, osim da sam u svojih četvrt vijeka na pedijatriji krajnje izuetno bio u prilici makar i slušati o nekoj takvoj operaciji. Trebalo bi učiniti kraniogram, tj. RTG snimku lubanje i vidjeti da li su šavovi doista OKOŠTALI, a u tom slučaju to bi značilo i da su zarasli , te da se glava više ne može normalno širiti. U tom bi slučaju operacija bila što prije indicirana. Obrnuto, na RTG lubanje može se ocijeniti da su rubovi šavova još uvijek hrskavični, a to znači da i dalje rastu, bez obzira što mogu biti vrlo tijesno primaknuti, pa se na opip čini da su zatvoreni. U tom slučaju operacija nije potrebna.

maja

zasto uopce dode do prijevremenog srastanja fontanela? I kada bi se one trebale zatvoriti? Kada bi trebale poceti srastati?
Hvala

Dr. Darko Richter

Govorim vam da je to prijevremeno "sraštavanje" fontanela vrlo rijetko, a vi baš po tome šiljite.
Fontanele se obično zatvore između 9-18 mj. života, ali, kao što je svima očito, glava i dalje raste. Dakle, nije stvar u "zaraštavanju", pogotovo ne samih fontanela, nego u vrsti šava iliti "vara" između kostiju lubanje. Ako su rubovi kostiju ostali hrskavični, tada kosti lubanje normalno nastavljaju rasti. Ako ti šavovi (spojevi ili "varovi"blunk okoštaju, tada nema više rasta uzduž njih, te se glava deformira, i ne raste niti pravilno, a katkada uopće više i ne raste, pa dolazi do teških posljedica (po mozak), ako se kosti kirurški ne razdvoje. Ne možete vi tu ništa napipati, toga se odučite, a fontanele možete pipati koliko hoćete, i nikada vam ništa neće biti jasno. Opstetričar opipava fontanelu, i to onu malu ili stražnju, koju vi niti slučajeno ne možete "prokužiti", kao bi ocijenio kako je postavljena vodeća čest (glava) u porodu, a pedijatar opipava fontanelu (veliku) kao bi eventualno uočio povećanje intrakranijskog tlaka (no to je vrlo nesigurna metoda). Da li šavovi kostiju lubanje okoštavaju vidi se prvenstveno po deformitetu lubanje i promjeni opsega glave, a tada treba učiniti kraniogram (RTG lubanje) da se prikažu šavovi i njihovi ili koštani (patološki) ili hrskavični (normalni) rubovi.

nina

mom malom je zatvorena fontanela od 3. mjeseca, a sad s 5 na kontroli glava navodno nije narasla, tj. nisu sigurni jer se radi o pol centimetra, a sad idemo na kraniogram

Dr. Darko Richter

Na porodu je opseg glave oko 34 cm, sa 6 mj. 43, a s 12 mj. 46. To vam može poslužiti kao neka orijentacija, i, ako je vašem malom opseg glave oko 42-43 cm, ne povraća, nije nemiran, ima normalna pogled (tj. ne tone mu prema dolje), najvjerojatnije je sve u redu.

nina

hvala vam puno, sad sam malo mirnija. rođen je sa opsegom 35,5, sa 4 mjeseca je imao 43

Dr. Darko Richter

Oba su opsega točno na 75. centilu, te, po tome, nema naznake poremećaja rasta opsega glave.

khenci

Moja beba ima 7puni mjeseci,sa 5,5mjeseci OG je imao 43,5 a sada ima 44cm ...zanima me dali bi to moglo dovesti do operacije i koliko je to opasno??sto se tice bebe uredno napreduje..mnogo sam zabrinuta jer sam citala puno foruma i na svakom je drugacije.

Darko Richter, dr. med.

Uopće ne možemo razgovarati na ovaj način.

dora0206

Poštovani, imam pitanje vezano za prednji fontanelu. Djevojcica rodjena 23.10.2012. Godine, 51 cm, 3250 gr, OG 35. Sada ima 4 mjeseca 26 dana, 63 cm, 6400 gr, OG 42 cm. Pedijatar u bolnici (zaglavile zbog temp) me isprepadao, rekao da je zatvorena a da ne treba biti, ali da ne može samnom razgovarati o tome jer nisam u bolnici zbog toga. Molim Vas, možete Li mi reći po mjerilima da Li je to ok i šta bi mi bio naredni korak?
Unaprijed Vam hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Isprika, iz nekog razloga nisam vidio Vaš post. Kada se fontanela zatvori ovako rano bitne su 2 stvari: pratiti porast opsega glave i pratiti da li se glavica deformira (npr izdužuje u jednom smjeru). U slučaju deformiranja ili usporenja rasta opsega (treba izmjerene vrijednosti ucrtavati u krivulje) potrebno je konzultirati neurokirurga.

VladanC

Nasem sinu su posstavili dijagnozu Craniosinostoza sagitalna i konorarna. Dolihocefalija. Pocetkom sledeceg meseca ide na operaciju u Beograd kod dr Mirka Micovica. Rekli su nam da je on broj 1 u Srbiji za decu u ovakvim slucajevima. Operacija ce trajaci oko 4 sata. Kakav ce biti oporavak posle toga?
Koliko dug? Dana, meseci, godina?
Hvala unapred na odgovoru

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Operacija se satoji u razdvajanju sraslih kostiju glave i zato relativno dugo traje. Oporavak je brz i u pravilu bez komplikacija. naime kod zahvata se ne ne otvara moždana ovojnica niti se dira mozak. Svi moji pacijenti su dobro i nije bilo komplikacija.