Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Problemi sa stolicom u novorođenčadi

kristinab

Nakon što sam izašla sa djetetom iz bonice, dijete je imalo normalnu stolicu. Nakon dva dana normalne stolice, primjetila sam da je nema već 24 sata. Dali je to normalno, i trebam li se zabrinjavati oko toga. Na izlasku iz bolnice, rekli su mi da dijete ima povećan bilirubin, ali da nije ništa strašno. Inače dojim, ali sam mu dodavala i malo dodatne preharane. U jako maloj količini.

Unaprijed hvala na odgovoru,
Pozdrav, Kristina

Darko Richter, dr. med.

za sada problema nema, normalna stolica u dojenog je djeteta nešto rjeđa nego u umjetno hranjenog, i može dolaziti od par puta dnevno, do par puta tjedano, i sve je uredno, ako je uredne boje i konzistencije, a dijete napreduje. Ja bih najprije pomislio da je dijete granično gladno, i potrudio bih se da se dojenje dobro uhoda, a ne bih mu dodavao niti malo umjetnog mlijeka. Uhodavanje dojenja potraje 2-4 tjedna, i, unatoč svemu, na majčinom mlijeko novorođenče krajem prvog mjeseca dobija oko 800 g u odnosu na porođajnu težinu. Težina par dana po porodu nema nikakve veze, a često vidim kako se roditelji fiksiraju na tu težinu, jer bude za 5% manja od porođajne, kao da je za nju kriv doktor ili babica u rodilištu. To je normalno, jer se dijete izmokri po porodu, te ne gubi na tkivu, već na vodi, koje je puniji u maternici.

kristinab

Hvala Vam puno, od sada ću prestati sa dodatnom preharanom.

Lijepi pozdrav happy