Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

rast djeteta

Pepica

poštovani dr. Richter. koliko dojenče prosječno naraste u visinu u prvih godinu dana?

Darko Richter, dr. med.

Nema visine, samo dužina: 25 cm.

Pepica

Naše dijete je u prvih 5 mjeseci već naraslo 22 cm. doduše, rođeno je kao nedonošče sa 42 cm. to znači da će biti jako visoko. hvala Vam na Vašem odgovoru

Darko Richter, dr. med.

Ništa ne znači. Znači vaša i tatina visina.

Pepica

mama 176, tata 203 happy

Darko Richter, dr. med.

Onih 22 cm u manje od godinu dana, jest nadoknadni rast. Bitno je koliko je ukupno dug. A, na rkaju 1. godine, trebao bi imati cca 75 cm.

NiN

Naš dečak je rodjen u terminu dugačak 55cm, sada sa punih 6 meseci dugačak 72cm, koliko da očekujemo sa punom godinom ? Ja (tata) visok 190cm, mama 175cm

Darko Richter, dr. med.

75 cm. Ostalo su odstupanja Gaussove krivulje.

NiN

Hvala, ali nema od toga ništa happy Obe starije ćerke su nam po visini izned proseka, sa 12 meseci obe su bile na 80 cm happy Inače su skladne, vitke, i bez ikakvih deformiteta kičme ili sl. (balerina i karatiskinja happy )
Hvala, pozz

Darko Richter, dr. med.

Pa to vam i kažem, bit će malo veći, no sve unutar 5% s jednog i drugog kraja Gausseove krivulje je u gr. normale. Odstupa od srednje vrijednosti, ali ne i od normale.