Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

sluz u stolici

paula-g

dobro doktore tu ste u pravu,ovo za odvesti dijete doktoru je bilo krivo pitanje,a onda bih vas zamolila vase misljenje za upit o ovoj sluzi ili odgovore na ostala 2 pitanja(dali je mozda od hrane ili da je zanemarim)?HVALA

Darko Richter, dr. med.

Sigurno je da se sluz ne javalja zbog vrste prehrane. To može biti eventualno zbog relativne gladi, tj. praznih crijeva.

bombai

Poštovani,

majka sam dječaka od 3 i pol mjeseca. Već mjesec dana u stolici nalazim sluz. Ispočetka je stolica bila vodenasta i sluzava, pa zelenkasta i sluzava, pa sa zrncima, pa bez zrnaca ali uglavnom sa puno sluzi. Nema više od 4 stolice dnevno, da bi bio proljev. Nosili smo stolicu na analizu, pokazala se pozitivna na adenovirus. Bakteriološki nalaz je čist. Također su krv i urin u redu. Dječak jako dobro dobiva na dežini (7, 7 kg, 65 cm), tako da ne mislim da je sluz od gladi. Isključivo je dojen. Ali ta sluz je konstantna već mjesec dana. Da tražim još neke pretrage? Ili je to nešto što je normalno?
Brinem se, jer gdje god pogledam, za sluz piše da je znak neke infekcije ili nekog problema.

Darko Richter, dr. med.

Adenovirus je uzrok.

bombai

Hvala na brzom odgovoru.
Koliko traje zaraza? Mogu li još neke postupke primjeniti da ubrzam izliječenje? Higijenu smo stavili na maksimum, dojim ga na zahtjev. Trebamo li biti u izolaciji?

bombai

Zahvaljujem Vam na brzom odgovoru.

Koliko traje zaraza adenovirusom otprilike? Što je potrebno poduzeti da ubrzamo izliječenje? Dojen je na zahtjev, često ga ponudim i prije nego zatraži, tako da unosi što više tekućine. Higijenu smo digli na maksimum, koliko je bilo moguće, jer sad gura rukice u usta. Trebamo li provesti neko vrijeme u izolaciji (bez gostiju i eventualnih odlazaka u shopping centre), jer osim sluzave stolice nema nikakvih drugih simptoma.

Darko Richter, dr. med.

Zaraza adenovirusom traje dok ne prođe. Obično prođe, to je utješno.
Ne znam zašpto mislite da je higijena toliko važna, ili da bi trebalo primijeniti izolaciju? Išto onda? Imao bi adenovirus u izolaciji, i u blistavoj čistoći. Što adenovirus zna špto je higijena ili što je izolacija?