Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

West sindrom

maja

Molim Vas da mi objasnite West sindrom. Kakva je to vrsta epilepsije, kad se javlje i koje su njezine posljedice i prognoza bolesti. Hvala

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo Maja, Westov sindrom ili infantilni spazmi, nastaje u oko 80% slučajeva kao posljedica neke anomalije središnjeg živčanog sustava.Javlja se između 4. i 8.mjeseca do 2. godine života. Napadaji su munjeviti, opetovani i simetrični pokreti tijela i glave uz gubitak svijesti koji traju nekoliko sekundi. Javljaju se vrlo često, povremeno u serijama, tijekom cijelog dana. Česti su pokreti okretanja očiju prema gore, pokreti kao kod brisanja lica, mljackanje i sl. Zaostajanje u mentalnom razvoju vrlo je često, kao i mogući prelazi u druge oblike epilepsije. No, moram reći da ne volim odgovarati na "neutralno" postavljena pitanja iza kojih u pravilu stoji ozbiljan razlog. Stoga Vas upućujem na pedijatrijskog neurologa od kojeg ćete čuti detaljnija objašnjenja, a u svezi s djetetom koje Vas brine. Sve je, naime, individualno i ništa se ne može u cijelosti prenijeti iz knjiga na konkretnog bolesnika. Mnogo pozdrava.