Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

antibioticima protiv akni

mare180

Poštovani, imam pitanje. Naime imam problem s aknama po bradi i vratu. Dermatolog mi je preporucio terapiju tj, pila sam tetraciklin od 500mg tjedan dana 3x dnevno, i tjedan dana 2x dnevno. Uz to sam ujutro lice čistila klindamicinom, a navecer nekom tinkturom od sumpora i po danu mazala bezaknen 5% gelom. Međutim nakon dva tjedna te terapije stanje se nije bas puno popravilo. Dermatolog je rekao da pauziram sa tetraciklinom 15 dana, a da nastavim sa klindamicinom, tinkturom i bezaknenom s tim sto mi je dao jos i skinoren da koristim i da ako se ne popravi stanje nakon 15 dana da krenem piti sumamed. S tim sto mi je rekao da sumamed pijem 6 tjedana, 3 dana po jednu tabletu, pa pauza od 4 dana. Međutim, svi govore da je to puno sumameda. Zanima me vaše misljenje. Unaprijed zahvaljujem. Lijep pozdrav!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod Vaše bolesti je potrebna dugotrajna terapija antibioticima, pa tako i Sumamedom. Poslušao bih savjet Vašeg dermatologa.

mare180

Hvala lijepo na brzom odgovoru. Pozdrav!

qyhen1

Postovani,

Imam 18 godina, sa aknama se borim nepunih godinu dana, pocele su kao male bubuljice ali su presle u vece ozbiljnije "cvorice". Pokusavao sam na razne nacine da ih isusim ili izlijecim.. Dok sam bio mladji koza mi je stalno bila masna ali ono jako jako masna i posle umivanja za pola sata budo totalno masna ali nikad akne nisu izlazile, u zadnje vrijeme mi je vise suva, ne znam da li to mozda nesto utice?
Benzaknen krema 10%- pomogla mi je na pocetku ali posle sam postao imun na ovu kremu
Pokusavao sam sa mnogim kucnim varijantama lijecenja (soda bikarbona+voda, jabukovo sirce+voda, parenje lica, med, propolis,itd itd)
Nazalost nista mi nije pomoglo.
U poslednje vrijeme koristim kremu SUDOCREM u kombincaiji sa ALOE VERA gelom i imam rezultate ali opet mi bubuljice izlaze ali u manjim kolicinama, doktor mi je propisao da koristim "Doksiciklin" + "Roaccutan" antibiotike zajedno, zanima me da li ce mi ova kombinacija pomoci i koliko dugo i koliko puta dnevno bih trebao koristiti ovu kombinaciju?

Lijep pozdrav, i hvala na odgovoru.

qyhen1

Samo da napomenem zaboravio sam napisati, doktor mi je propisao
10 dana Doksiciklin pa posle 10 dana
Roakutan da pijem dok ne dodje do rezultata
da li je ovo uredu?
Nekako mi se cini da je malo 10 dana Doksiciklina i sta mislite da pijem duze ali u isto vrijeme i Doksiciklin i Roaktuan?
Pozdrav

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Doksiciklin i Roaccutane se smiju koristiti zajedno zbog mogućih ozbiljnih nuspojava. U svakom slučaju, 10 dana doksiciklina je apsolutno premalo. Onda bi bilo bolje da odmah počnete s Roaccutanon.

qyhen1

Kada bih sad poceo koristiti tablete, da li je bolje da pokusam sa dugotrajnijom konzumacijom roaktuana ili doksiciklina? Koji bi lijek bolje i brze djelovao
Pozdrav

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Roaccutane.

qyhen1

Pozdrav, zelim da vas pitam koja je razlika u Doksiciklin antibiotiku i Tetraciklin antibiotiku i koji je bolji za lijecenje akni? Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Doksiciklin je vrsta tetraciklina. Danas se doksiciklin najčešće koristi u liječenju akni.

qyhen1

Pozdrav, imam pitanje u vezi Isotrex gela, da li se primjenjuje samo direktno na akne ili na kompletno lice i kakav je to gel u sustini, da li se pokazao dobro u lijecenju akni? U nekim izvjestajima korisnika koji su koristili ovaj gel kazu da im dodje do naglog pogorsanja akni na pocetku terapije (prvih 2-3 sedmice) a potom bude bolje, ima li kakvo objasnjenje da li je ovo kod svih ili samo nekih slucajeva? Hvala.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Isotrex gel se nanosi samo područje akni. Pokazao se dobrim kod blažih oblika akni (acne comedonica).