Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

ad i ishrana u trudnoci

mija

Dobar dan!
Imam sina koji AD ima od svog drugog mjeseca (sad mu je 5g i vas je pacijent). Ja sam ponovo trudna, a na ovom portalu sam neadvno citala jedan clanak u kome se pise u utjecaju ishrane u trudnoci na kasniju pojavu alergija kod djeteta (tipa jedna jabuka dnevo i za toliko manja sansa za AD i sl).
Kakvo je Vase misljenje po ovom pitanju?
Naravno da bih ucinila sve da, ako je moguce, sprijecim, ili smanjim sansu da mi i drugo dijete ima alergije i ad, ali isto tako ne bih ogranicavala ishranu bez neke potrebe. Kad se samo sjetim zdrave ishrane u prvoj trudnoci, al eto ipak Matija ima te alergije.
Hvala Vam unaprijed na odgovoru i srdacan pozdrav iz Banjaluke!
Mija

Darko Richter, dr. med.

Ne postoji nikakva dijetalna prevencija alergijje u trudnoći. Također, ne postoji nikakva dijetalna prevencija alergije za dojilje. Jedina prevencija jest dojiti dijete 4-6 mjeseci, ali isključivo dojiti, i potom uvesti raznovrsnu prehranu, uz nastavak dojenje dokle ide, kao mliječnog obroka.
S obzirom da ljudi uporno miješaju prevenciju i liječenje, dodat ću pojašnjenje. Ako žena zatrudni, budućem djetetu ništa neće pomoći ako ne bude jela jaja, mlijeko ili kikiriki. Ako mu je suđeno, dobit će atopijski dermatitis sa i bez majčinih upinjanja. Isto tako, ako majka doji, ne pomaže nikakvo izbjegavanja jaja, mlijeka , kikirikija itd. e da dijete ne bi dobilo AD. Jedino što je važno jest da doji. Ali, ako dijete dobije AD, i majka doji, onda majka treba da prestane jesti ono na što je dijete pokazalo pozitivni alergijski nalaz (najčešće mlijeko ili bjelanjak jajeta).

mija

Hvala Vam puno na odgovoru!
Kako sam i Matiju dojila iskljucivo do 6 mj, a nakon tog kao mlijecni obrok se dojenje nastavilo do godine tako planiram i sa ovom bebom. Ali ovo pojasnjenje mi je dobro doslo, iako sam i pretpostavila da cete to reci, dobro je da to jos jednom cujem, odstampam, zalijepim na frizider, da svi vide, da ja sama vidim...
Hvala jos jednom
Mija

Darko Richter, dr. med.

Evo, sada je to konačno i meni samome jasno. Trebalo je pravo pitanje.

mija

Jedva rijesila tog osjecaja da Matija ima ekcem jer sam mozda nesto ja pogresno uradila u trudnoci ili ga previse kupala kad se rodio ili nesto jela dok sam ga dojila ili slicne stvari. To me dugo pratilo, stalno sam preispitivala stvari, pretresala, iako sam znala da sam se jako zdravo hranila a kad se rodio radila najbolje sto sam znala.
Sad zelim sprijeciti taj osjecaj...nije bio prijatan...zato sama kontrolisem sebe...a i ostalima oko sebe sam dala znak da me opomenu ako opet krenem s onim tipa...ako ne jedem ovo ili ono, i sl. stvari. zato hocu da odgovor znam i ja i drugi, pa da me opomenu ako krenem pogresnohappy
Zaista Vam hvala na odgovoru
Mija

Darko Richter, dr. med.

Morate malo na vjetrenje glave.
Čemu toliko samomučenje?Gdje je prirodna i normala?

mija

Znam. Potpuno ste u pravu. To sam i sama sebi govorila. Na svu srecu proslo je.
Da nismo Matiju poceli dovoditi kod Vas mozda bi i danas trajalo.
Hvala Vam jos jednom
Mija