Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Flixonase i Singulair

Aadela

Poštovani Dr Richter!
Hvala puno na odgovoru.Evo nažalost, nakon što smo sanirali kihanje i kašalj, dobili smo virusnu prehladu.Zanima me da li i dalje da dajem singulair junior uveče, jer iz dosadašnjih iskustava sa prehladama, obično zavšimo na inhalacijama ventolinom.
Hvala i pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Naravno.

Aadela

Nažalost ponovo smo završili na inhalacijama dexametazon+ventolin.Ovo je već četvrti puta u prošloj godini.Nakon curenja nosa i kihanja , temperature nema, javlja se kašalj u početku nalik lavežu, a kasnije prelazi u produktivni koji se nakon terapije biljnim sirupom smiruje.Pozitivan je alergološki test na prašinu, ali nemamo dijagnoze?
Hvala i pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Mogao bih dodati i ovo: pozitivni test na "prašinu" kao i inhalacije "deksametazona" u mojim ušima zvuči dosta opsoletno. Ili ima pozitivni test na grinju, ili nema, ali tu nikakva paršina ne može biti alergenom. Što se tiče deksametazona, to je uljna otopina za intramuskularne ili intravenske injekcije, ali nije namijenjena inhalacijama. Inhaliratei se za potrebe liječenje laringitisa može Pulmicort (kod nas nije registriran, ali se može dobaviti na privatni recept).

Darko Richter, dr. med.

Iz svega navedenoga nije jasno da li ima laringitis, ili astmu, ili i jedno i drugo, a št najčepće nema međusobne veze.

Aadela

Hvala puno na odgovoru.
Pozitivan je test na grinje.Kašalj je produktivan, pa ne znam da li se radi o laringitisu ili astmi?

Darko Richter, dr. med.

Bi će virusni infekt s laringitisom. Tu Ventolin ne pomaže puno, ali i ne škodi.

Aadela

Poštovani Dr Richter!
Hvala puno na svim odgovorima i vremenu koje izdvajate za sve nas zabrinute mame.Moj sin, koji ima pozitivan test na grinje, u zadnjih nekoliko dana kašlje ali samo u toku jela.Meni izgleda kao da se bori sa dahom.U toku dana, uveče ili prilikom napora ne kašlje.Molim za Vaše mišljenje.
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Krivo guta.

Tinkic

Dobar dan, evo javljam se na ovaj portal prvi puta. Moj sin ima 11 godina i od 4. godine ima alergiju na pelud ljeske i breze. Njegova dokktorica koja ga vodi vec godinama na Srebrnjaku mu je jucer ordinirala Flixotide 125 1 potisak ujutro i 1 potisak navecer, Singulair junior navecer i prema potrebi Ventolin. Isto tako u doba cvjetanja ujutro jednu zlicicu Aeriusa. Zanime me kako djeluje Aerius (to nam je prvi put da je propisan) i da li udisajni kortikosteroidi imaju bilo kakve stetne posljedice na organizam ako se uzimaju duze vrijeme (nekoliko mjeseci u godini kroz par godina). S postovanjem i unaprijed hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Aerius je antihistaminik, kao i Rinolan ili Claritine. Inhibira djelovanje histamina.
Inhalacijski kortikosteroidi imaju potencijalno sve moguće posljedice koje stvaraju kortikosteroidi, ali, s obzirom da se uzimaju u malim količinama, na mjesto gdje baš treba (bronhi), nikakvihklinički vidljivih posljedica ne bi trebalo biti. Izmjeriti se m ogu nešto sniženi glukokortikoidni hormoni nadbubrežne žlijezde, ali još uvijek u gr. normale. Znatnije promjene u tim hormonima nastupaju kod doza od 500 mcg i više.

Aadela

Poštovani Dr Richter!
Dječak od pet godina ( pozitivan na grinje ), već nekoliko dana ima ekcem na lijevoj strani lica, izgleda kao ogrebotina i ima male točkice ispod oka.Inače koristimo A-derma kremu za lice već tri godine i sve je bilo o.k.Međutim sada se ekcem ne povlači, a i ne širi se dalje.Molim za savjet?
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Ne možete puno učiniti. Ekcem ima svoj život. Možete ga samo udariti jačom kremom, npr. Afloderm, kroz 2-3 dana, i nestat će ili se znatno smanjiti. Dalje mažite Niveu ili drugu neutralnu kremu. Unatoč svemu, ekcem će se povremeno vraćati.