Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija na antibiotike

mamaSanela

Postovani Dr.Richter,

Molim Vas za misljenje:

imam sina 7 godina koji je u predhodnom periodu godisnje pio od 4-5 antibiotika uglavno zbog upala grla i u jednom slucaju zbog gnojne nagine.( neki kazu previse neki kazu nije i tu mi je dilema')

Uglavnom su mu prepisivani xiclav , bactrim i pri gnojnoj angini pancef antibiotik.

Prije pola godine dobio je almacin sirup , opet upala grla, na koji je u rok od 1h vremena reagovao koznim osipom ( kao na slici u prilogu) ali samo u predjelu obraza.

Dala sam mu flonidan sirup pri cemu se nakon jedne doze sirupa osip povukao, njemu je prepisan esbesul sirup koji je popio bez reakcije.

Napomenu li su da bi trebalo uraditi test na penicilin.

Prije nekoliko dana dobio je upalu grla i prepisan mu je ponovo esbesul ali je ovog puta i na njega dobio reakciju u roku od pola sata nakon uzimanja sa nekih 15 promjena po cijelom tijelu.

Ponovo sam mu dala sirup flonidan jednu dozu i osip se povukao. Preinuli smo terapiju.

Molim Vas da mi kazete , da li je potrebno uraditi alergijska ispitivanja i koja ?

Doktorica je posumnjala na alergiju na pomocnu tvar.

Nasa dr pedijatar nam je predlozila da uradimo prick test dok je alergolog misljenja da radimo krvni test?

Kako dalje?

Hvala unaprijed i lijep pozdrav.

Darko Richter, dr. med.

U slučaju Almacina trebalo bi učiniti kožne testove )pirck i intradermalni test) na benzilpenecilin, amoksicilin i ceftriaxon, te po mogućnosti učiniti specifični IgE na peniclin i amoksicilin te CAST-ELISA test na amoxicillin, a u slučaju Esbesula učiniti barem kožne testove, a one iz krvi, prema mogućnostima. ako bi svi testovi bili negativni, onda bi se moglo ići na provokacijskoi pokus, tj, probanje lijeka u kontroliranim uvjetima u bolnicli ili barem dnevnoj bolnici.