Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija na blans ili farbu za kosu

Crveni_ruz

Postovanje.Imam problem iz oblasti alergologije,za mene jako veliki problem!Naime,farbam kosu od svoje sesnaeste godine,a sada mi je 27.Pre cetiri meseca sam se zadnji put ofarbala u plavu boju,kod frizera i koriscena je neka Italijanska farba,kao i blans.Prvi put sam ofarbana preparatima te marke.Otprilike sat vremena nakon toga,pojavio mi se otok na celu,izbocina sa leve strane blizu kosmatog dela glave.Otisla sam odmah u hitnu pomoc,gde sam primila Urbazon i Sinopen.Moj dermatolog,prepisao mi je kortikosteroide Pronison i antihistaminike Ceterizin.Pila sam ih sedam dana uz jos koju inekciju,iz straha da mi se otok ne pogorsa.Posle nedelju dana umirilo se,propratno su mi jako suzile oci.Sada mi se pojavila perut i imam ocajan svrab temena.Moje pitanje je da li i kada cu smeti ponovo da se ofarbam?Moj dermatolog,koji prati moje stanje od pocetka,rekao je da probam Loreal Casting farbu.Da uradim alergoloski test pola sata pre farbanja i ako bude negativan,da mogu da probam i da ne postoje dalja ispitivanja.Znam da od straha nema leka,ali mene je zaista strah da se upustim u to,a sa druge strane bih uskoro morala nesto da preduzmem!Citala sam po internetu jako puno i naisla na opasne alergijske reakcije nakon farbanja,cak i fatalne.Radjen mi je PATCH test na kozmeticke preparate,zbog drugog problema i bio je potpuno negativan na sve alergene.Zaista ne znam sta dalje.Unapred sam Vam zahvalna na Vasem vremenu i odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Dermatolog vam je rekao ono što je otprilik eistina. Tko da zna na što ćete vi reagirati? Ono, na što već jeste, svakako treba zaobići u širokom luku, vidjeti sastojke, i probati se istestirati na te pojedinačne sastojek, pa na koji bud epozitivno,njega izbjegavati u ostalim bojama i tim stvarima.
Inače, preporučio bih vam da se obratiti na ovom forumu dermatologu, s istim ovim pitanjem.