Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija na toplotu tokom zime

zelja1992

Pozdrav molio bih Vas da mi date neki savjet sta da radim .Prije par godina bio sam 8 razred osnovne skole i pojavile su mi se crvene tackice po prsima ,rukama ,ledjima i glavi i uzasno je svrbilo .Preko ljeta mi to nestane i onda svake zime isti problem ,kad pocnem da obavljam neku aktivnost i malo se zagrijem automacki dobijem te crvene tackice po telu i svrbi uzasno kad se ohladim to se povuce i tako stalno koristio sam tablete Presing ali nista e pomazu..Molio bi vas da mi date nekakav savjet sta i kako da radim ..unaprijed Hvala

cakica

Imam isti problem...cim osjetim malo povecanje toplote,ili udjem iz hladnog u vruce ili se ja zagrijem koza pocne da me pecka i po cijelom tijelu mi izlaze crvene fleke...ne kao klasican osip vec kao crvenilo...posto je to pocelo tek prije par mjeseci da mi se desava nisam preuzimala nista misleci da je pad imunuteta,ali kako ne prestaje postala sam zabrinuta pa vas molim da me posavjetujete sta je pametno uciniti...

Darko Richter, dr. med.

Radi se o kroničnoj urtikariji s osjetljivoššću na toplinu, no to je unutrašnj atoplina. Zove se još i kolinergička urtikarija.
Treba ipak učiniti alergološku obradu, pregled dermatologa, a zatim i probir na neka autoantitijela (npr. na štitnjaču). dobro je učinti triptazu u krvi, ako se može, a još bi najbolje bilo učiniti HR-urticaria test (koliko znam, taj se može raditi samo privatno, u RefLab-u u Kopenhagenu, tako da se krv pošalje tamo na analizu).
No, pomoći se možete tako da se stavite na stalnu dijetu bez salicilata i konzervansa (više puta sam je citirao na ovom forumu, pa je možete potražiti), da stalno uzimate antihistaminik, i da, barem 2 h od zadnjeg većeg obroka, ne ulazite u veći fizički napor.