Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergijska rakcija

miyu

Poštovani,
već se 3 dana borim sa osipom i svrbežom po cijelom tijelu. Pila sam trojnu terapiju (amoxil, fromilid i otralox) 7 dana te nastavila piti Ortalox još 14 dana...nakon 2 dana pojavio mi se osip sa nesnosnim svrbežom po cijelom tijelu. Javila sam se liječnici koja mi je dala Flonidan i rekla da nastavim sa Ortaloxom. Još trebam piti 9 dana i ne znam kako ću izdržati jer je danas bio prvi dan kombinacije i svrbi me i dalje, te mi je lijeva strana čeljusti otekla (vezano ili ne s tim). Zanima me da li je u redu nastaviti s lijekom na koji imam alergiju i da li može biti kakve "žešće" i zakašnjele reakcije na Ortalox. Strah me tih nuspojavai reakcija. Nemam problema niti sa mokrenjem, disanjem...samo teže gutam (ili si i to umišljem). Da li je moguće da je ovo reakcija na trojnu terapiju koju sam završila prije 5 dana?
Hvala unaprijed!

Darko Richter, dr. med.

NIje rekacija na trojnu terapiju niti bilo što drugo što je prekinuto još prije 5 dana. No, moguće je da je to preosjetljivost na Ortalox, a tada biste trebali imati pojačanje smetnji unutar 1-2 h od uzimanja tog lijeka. Ako toga nema, onda ste preosjetljivi na nešto drugo. Ljudi danas piju bezbroj lijekova, i čim im se nešto desni, misle da je to baš od tog lijeka. No, ne mora biti, i, najčešće, nije.

miyu

Bila sam kod liječnice opće prakse, bez pogleda na moju alergiju tj. urtikariju, dala mi je Flonidan. Moram nastaviti s Ortaloxom i usporedo s njim i Flonidan. Flonidan mi ublaži svrbež, no navečer mi je užasno i izbacuje se više. Pijem 1 tabletu ujutro. Koliko urtikarija "traje" nakon prestanka korištanja lijeka koji smeta? Jer vjerujem da je lijek jer jedem hranu koju oduvijek jedem i ništa od namirnica nisam konzumirala koje inače ne jedem ili pijem. Čitala sam po forumima da urtikarija zna trajati mjesecima čak i godinama kad jednom krene?? Koliko dugo bi trebala piti Flonidan? Na svoju ruku sam odlučila prestati s Ortaloxom. Smijem li popiti 1 Flonidan navečer??
Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Ako je urtikarija do nekog lijeka, onda ona prestane u roku od 2-3 dana od prekidanje tog lijeka. Ako vam se nije ništa popravilo od prekida Ortaloxa, onda nije od njega. Flonidan možete uzimati koliko vam treba, danima, pa i tjednima i mjesecima. Urtikarija može biti akutna ili kronična, a da li je kronična, vidi se ako traje duže od 6 tjedana. Prije tog roka može biti i jedno i drugo.

miyu

Davno prestala sa Ortaloxom , pijem amo Flonidan i urtike i dalje pomalo izlaze. Liječnica kaže da će proći, no taj njezin optimizam ja ne osjećam. Većinom se pojavljuju navečer i kad se utoplim ili otuširam sa toplijom vodom. Skužila sam da reagira na ruke kada su duže u toploj vodi. Hranim se jednako kao i prije. Ne unosim u organizam nikakve nove namirnice. Što savjetujete: da malo pričekam te vidim hoće li prestati ili da tražim uputnicu za alergo testove? Znate li da li u OŽB Požega imaju takvi testovi...ili privatno u Zgte koja im je cijena. Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Umjesto Flonidana, preporučio bih vam Aerius ili Xyzal, po 1 tbl. dnevno, bilo kojeg od ova dva lijeka. To su isto antihistminici, no malo novije generacije.
Uz to, pokušajte s dijetom bez konzervansa, jer bi vam to moglo koristiti.

Opća pravila dijete bez konzervansa i salicilata.
NE:
0. Aspirin, Voltaren, Neofen, Brufen i sl. lijekove. Za temperaturu davati Paracetamol, Lupocet i sl.
1. konzerve, staklenke, tegle
2. tetrapak, osim običnog pasteriziranog mlijeka u tetrapaku (ali ne smije čokoladno mlijeko, i sl.)
3. suhomesnate proizvode iz dućana – smije iz vlastite proizvodnje, ako osim soli nema drugih konzervansa
4. očiti konzervansi, npr. razne kiseline, papar, Vegeta, drugi začini – svi su puni kkonzervansa
5. kupljeni gazirani I negazirani napitci, voćni sokovi, čajevi (uključujući i suhe čajeve iz vrećice, ukratko: svi obojeni napitci) – VODA JE ZAKON !
6. najbolje bi bilo da peče vlastiti kruh, jer u pekarama uvijek dodaju aditive i konzervanse.

Pokušajte se što striktnije pridržavati ove dijete. Znajte i to da u kupljenom kruhu ima jako puno konzervansa, a da ne kažem u pecivima. Najbolje bi bilo to ne jesti, ili si sami peći.

zrinkafdc

Imam alergiju na sve cvijetanje,kišem oči suze.curi nos....flonidan mi jako pomaže.Zanima me kad je učinkovitiji piti ga ujutro ili navečer.Hvala

Darko Richter, dr. med.

Ujutro, uvečer, a zašto ne pitate za podne?