Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija na ubod pčele

sokre1985

pred mjesec dana bio sam na alergološkom testiranu na ubod pčele. Napravljen mi je prick test, rezultat je bio "plik" veličine 4 x 4 mm..
Izvadili su mi krv i u nalazima bili su sljedeći rezultati:

- triptaza 4,10 mikrograma/L ref. interval: 0-13.5
- IgE 141 kU/L ref interval 0-122
- RAST i 1 (pčela) koncentracija 0.04 kU/L ref interval 0-0,35
razred 0
- RAST i 3 (osa vespula) koncentracija 0.49 H kU/L ref. interval 0-0.35
razred +1 H

Zanima me da li sam alergičan na ubod i u kojoj mjeri, tj. jesam li u opasnosti u slučaju uboda?

Hvala Vam unaprijed

Darko Richter, dr. med.

To zavisi od toga kakvu ste imali reakciju zbog koje ste išli na testiranje. Općenito, osnovo je pitanje zbog čega si netko radi neke pretrage. O tome ovisi odgovor. Ne postoji medicina bez razloga.

sokre1985

Planiram bavljenje pčelarstvom.. Po mojim saznanjima nikad me nije ubola pčela osim ako nisam doživio ubod bez mog znanja.. Zanima me isključivo zbog toga, isto tako da li preporučate ulazak u pčelinjak uz odgovarajuću zaštitu tipa neke tablete ili sl.

Zahvaljujem još jednom

Darko Richter, dr. med.

Sve to morati ćete raspraviti s onim kod koga se uradili testove. Ponavljam, ne postoji medicina bez razloga. Bavljenje pčelarstvom ne može biti indikacijom za testiranje preosjetljivosti na opnokrilce, osim ako imate razloga sumnjati da biste mogli dobiti značajniju reakciju na ubod. A to treba raspraviti na pregledu.
Isto tako, kada idete u restoran, onda ne odlazite svaki puta na nekakvo testiranje jer znate da ćete jesti avokado ili sezam, osim ako nemate razloga da u tom pravcu nešto sumnjate. A pitanje se ponavlja: koji je to razlog?