Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija na ubod pčele i pčelarstvo

zoran001

Poštovani dr. Richter!
Imam 33 godine i želim se nastaviti baviti obiteljskim pčelarstvom. Prije 15 godina imao sam jaku reakciju na ubod(anafilaktički šok). Kasniji ubodi nisu više izazvali takvu jaku reakciju, osim svrbeži, naticanja usnica, ponekad bi prošli bez reakcije. Postoji li mogučnost učinkovitog lječenja i mogu li se uopće baviti pčelarstvom?

Darko Richter, dr. med.

Prvo i osnovno je učiniti dijagnostiku, tj. odrediti specifični IgE na pčelu, osu i stršljena.
Iza toga, ako doista postoje specifičan protutijela, tj., dokazana je preosjetljivost (alergijska) na pčelu, ili osu, ili stršljena, trebali biste se podvrgnuti specifičnoj imunoterapiji protiv pčele (djelomice to pokriva i bumbare), ili ose (to djelomice pokrije i stršljene).
Naime, podatak da ste imali anafilaktički šok, uz dokaz da je to doista moglo biti od pčelinjeg otrova, predstavlja apsolutnu indikaciju za hiposenzibilizaciju (specifičnu imunoterapiju).