Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

astma

pavle

moj sin ima tri godine,pre 4 meseca prvi put se javio kasalj kome je prethodilo izrazito curenje nosa a potom uvece zvizdanje u grudima i otezano disanje.Primljen je u bolnicu gde je inhaliran berodual-fizioloski rastvor i intramuskularno urbazon.tada je doslo do poboljsanja,nestanka simptoma i nakon dva sata pusten kuci.Uradjen je alergo test i alergican je na grinje,dat je aerius pola kasicice 10 dana.Ponovo isti simptomi pre 2 nedelje,dala sam mu aerius i ubrzo je prestao kasalj.Da li moj sin ima stmu i koja dijagnostika da se uradi radi utvrdjivanja tacne dijagnoze.unapred zahvalna zabrinuta majka

Darko Richter, dr. med.

Ima alergijsku astmu. Treba dobiti trajnu zaštitu inhalacijskim kortikosteroidojm, npr. Flixotide, ili montelukastom, npr. singulair Mini, ili i jednim i drugim. U sluačju otežanog disanja ili suhog kašlja daje se Ventolin, inhaler, 2 potiska svakih 6 h. Od Aeriusa kod astme nema baš nikakve koristi.
Treba i stan, odnosno sobu djeteta, obraditi protiv grinja: ukloniti tepihe, zastore, stolnjake, tapecirani namještaj, plišane igračke, jastuke, kapute u ormarima, i sl., tj. sve što skuplja prašinu. Ostaje krevet, kojeg treba opremiti antialergijskim navlakama za jastuk, jorgan i madrac.