Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alternative antihistaminicima?

ana_37

Poštovani,
imam 25 god., prije 2 tjedna mi je nakon 6-mjesečne uporne urtikarije ustanovljena reakcija na glutamat i glutaraldehid. Dobila sam vrlo općenite informacije o tome koju hranu trebam izbjegavati. Namjeravam izbjegavati takvu hranu, pogotovo konzervirane i sl. 'umjetne' namirnice. Naravno, meso i ribu (navedeni kao izvor glutamata) biti će jako tesko u potpunosti izbjegavati (i ne namjeravam jer ne mislim postati vegetarijanac). Počela sam paziti što jedem (izbacila konzerve, grickalice nikad nisam niti jela, etc.) i prije testova i situacija se znatno poboljšala. Od početka sam pila prvo Letizen, zatim Xyzal, a sad su mi dali (nakon testova) Telfast (još ga nisam počela piti jer trenutno nemam problema).
1. Ako mi je ustanovljen mogući uzrok urtikarije, zašto sam dobila terapiju? Zar ne bi dovoljna terapija trebala biti izbjegavanje potencijalnog alergena?
2. Da li postoji neka prirodna alternativa antihistaminicima? Već nekoliko mjeseci se filam s lijekovima, u svima piše da ljudi s problemima s jetrom i bubrezima moraju s njima paziti - što znači da su opterećenje za te organe. Kopala sam po netu, pronašla neke preparate, npr. od Twinlaba - Allergy Fighters, koji su kombinacija kvercetina i nekih vitamina (C, E, B). Da li imate iskustva (bilo osobnog ili od ljudi koji su to koristili) s takvim preparatima, da li to može pomoći u slučaju blažih reakcija, da li je stvarno manje škodljivo i prirodno kako kažu? I na kraju, da li mi općenito možete preporučiti nešto na prirodnoj bazi što mi (osim izbjegavanja 'loše' hrane) može pomoći (jer tog smrdljivog glutamata ima di god se okrenem, ne mogu otići u restoran, a da i ne želeći to, pojedem nešto s njime).

Darko Richter, dr. med.

Prvo i prvo, ovo je zdravstveni portal, i ja se nimalo ne želim baviti prirodnom ili alternativnom medicinom. Ja se bavim medicinom, jednom i jedinom kakvu danas čovječanstvo ima. Zato bih vam savjetovao da se manete raznim prirodnih vračtava, jer, po čemu ste vi tako sigurni da vam antihistamnici škode, a neki kvercetin, ne. I što je to uopće kvercetin. Vi o njemu pričate kao da je to općepoznati i najnormalniji lijek. I kako znate da u preparatima čudesne nam prirodne medicine nema niti malo glutaraldehida i glutamata. Upravo su ih puni, tj. puni su raznih konzervansa. A vama baš konzervansi najviše škode, ali, oni nisu uzrok vašoj urtikariji. Uzrok vašoj kroničnoj urtikariji mogu biti autoantitijela na visokoafinitetne receptore za IgE (FceRI) na mastocitima (50% slučajeva), ili nešto drugo (npr. vaskulitis - potrebna biopsija kože), ili se uzrok jednostavno ne zna i ne može doznati. Zato, zbog ono što provocira, ali nije uzrokom, urtikarije, dobivate svajet za dijetu, a kao drugu liniji zaštite, jer, svjesni ste da konzervanse ne možete potpuno izbjeći, dobivate antihistaminike. Preporučio bih vam da ostanete uz Aerius ili Xyzal, a da Telfast ostavite po strani. Za dijetu bez konzervansa vam je osnovno pravilo: 1. ne konzerve, 2. ne tegle, 3. ne vakuum, 4. ne tetrapak, 6. ne plastične čašice, 5. voda je zakon (nikakva pića niti napitici iz trgovine, a jedina je iznimka obično pasterizirano mlijeko).

maja88

Patim od alergija od puberteta. Na alergo testovima pokazalo se da imam alergiju na prasinu, zivotinjsku dlaku, grinje, te ponajvise pelud stabala i korova. Samo tijekom cvjetanja ovih biljaka koristim lijekove- histadin i flixonase. Bez obzira sto oba lijeka koristim istovremeno simptomi alergije mi se ne ublazavaju dovoljno. I dalje kisem, smrcam, itd ali manje. Tijekom godina isprobala sam razne nazalne sprejeve od nekih na biljnoj bazi do kortikosteroida, ali nista. Citala sam na webu kako se i za alergijski rinitis koristi imunoterapija, sto sam spomenula svom lijecniku, na sto je on odgovorio da je to samo za astmu. Takodjer sam od svoga lijecnika trazila da mi prepise neku drugu terapiju, na sto je on rekao da nema neke posebne alternative te da nastavim sa sadasnjom terapijom.
Takodjer, u poslijednjih nekoliko godina, nakon sto sam prebolila upalu pluca cesto mi se pojavljuje urtikarija, posebno kada dobijem upalu grla iako prije toga nisam koristila nikakve lijekove koji bi to mogli uzrokovati.
Postoji li neki lijek koji mi mozete preporuciti za alergiju? I moze li ishrana utjecati na alegriju?Kakva bi mogla ublaziti simptome?Inace, vec nekoliko godina nastojim jesti zdravo, s puno voca i povrca te izbjegavam crveno meso i hranu s konzervansima.

A sto se tice ovoga kvercetina(Quercetin), to je flavonoid koji se nalazi u Camelia'i Sinensis(bijeli,zeleni,crni caj), crvenom luku, brusnicama,itd.

S postovanjem,
Maja

Darko Richter, dr. med.

Odmah u početku da kažem, da svi, ama baš svi čajevi koji dolaze industrijski pakovani, imaju tonu konzervansa u sebi, pa to vrijedi i za te prekomorske čajeve s kvercetinom.
Sada vaša pitanja. Za imunoterapiju se upravo može kazati baš to da se daje najprije za alergijski rinitis, a tek u drugom redu za alergijsku astmu. Samo, ako ste alergični na onaj sijaset alergena, trebalo bi prvo vidjeti na koji ste stvarno alergični i na koji stvarno dobivate simptome, pa bi se na nj mogla provoditi imunoterapija.
Ako imate alergični rinitis, gotvo da nije moguće da vam intranazalni steroidi nisu pomagali. Vjerojatno ne znate ušmrkati sprej, ili ušmrčete ga jednom na tjedan, i čekate čudo. To se radi svaki dan 1×1, i povremeno (npr. svakih 2-3 mj. posjeti ORL radi kontrole sluznice nosa). Za ostale smetnje tipa alergije (npr. urtikarije) uzima se antihistaminik, svaki dan, tjednima i mjesecima. Od intranazalnih steroida kod nas imate Fliixonase, Tafen Nasal i Nasonex. Neko moje iskustvo kaže mi da Flixonase ima za većinu pacijenata prihvatljiv miris, i da je sprerj logično oblikovan, te se lako shvati kako ga treba uštrcavati. No, vi trebate uzeti onaj koji vam najbolje dogovara, i, ako ga budete dobro i dovoljno ustrajno ušmrkavali, rezultat ne moće izostati, niti sa jednim. Svi su djelotvorni intranazalni steroidi.
Urtikarija nema veze s upalom pluća. Niti ishrana tu nema neki velik učinak, osim, naravno, ako niste alergični na neku hranu. Ako jeste, pa bila to najzdravija hrana (koja je to?), opet će vam smetati. Zdravlje hrane i zdravlje ljudi nemaju puno onakvih veza kakve si ljudi zamišljaju. Možda imate urtikariju baš zato što ne jedete crveno meso. Organizam protestira, a vi ga mučite zdravom , škodljivom hranom., i ne dajete mu biftek.-