Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

cijepljenje i prehrana alergičara

vesna pu

Poštovani doktore,
moja djevojčica ima dokazanu alergiju na kravlje mlijeko i jaja (RIST IgE 81.1kU/L; RAST f1 bjelanjak jajeta +2 (2.16 kU/L) i f2 mlijeko +1 (0.62 kU/L) pa me interesira sljedeće:
- na čemu se uzgaja cjepivo protiv hepatitisa B i smijem li joj i trebam li joj već sada dati?
- gore navedeni nalazi su zadnji, prilikom dijagnosticiranja RAST na mlijeko je bio 13.5 kU/L, a na jaje 2.0kU/L, alergiju na jaje je razvila preko moga mlijeka, a na mlijeko nakon konzumiranja mliječnih formula, RAST na jaje je padao i kada je bio 0.80kU/L dala sam joj da proba proizvod koji je u sebi imao jaje (knedlu sa šljivama), nakon toga RAST na jaje je ''skočio'' na 2.16 kU/L, proizvode sa mlijekom od dijagnosticiranja nikada nije probala. Neki liječnici tvrde da treba djetetu postepeno uvoditi alergene i tako privikavati organizam na njih. Uz dužno poštovanje prema liječničkoj praksi, ja kao medicinski laik i majka alergičnog djeteta smatram da je to neispravno i čekam da RAST usljed nekonzumiranja alergena padne ispod 0.35 0kU/L. Lijepo vas molim da mi kažete je li možda moj stav neispravan.
Unaprijed hvala uz srdačan pozdrav,
vesna

Darko Richter, dr. med.

Ispravan je.

Darko Richter, dr. med.

Engerix se ne proizvodi ni na kakvoj podlozi, to je cjepivo dobiveno molekulskim inženjeringom na mikroorganizmima. Na jajima se proizvode komponente parotitisa i u nekim cjepiviam morbila iz kombinacije MPR, te cjepivo protiv gripe.