Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Iznenadni osip

Lillie

Poštovani doktore,

od subote, 13.6. pa dosad na područjima od glave do dekoltea mi se pojavljuju sitni bijeli prištići, koji su formirani poput sitnih mjehurića te pucaju kad se pređe noktima preko njih. Iz dana u dan ih je sve više i više, posebice na područjima ispod čeljusne kosti i brade te vrata i dekoltea. Obično se prvo pojave sitne crvene točkice i usred njih ti bijeli mjehurići ili se oboje od toga javlja zasebno te mi se čini kako se jako sporo povlači. Već sam se susretala s tom vrstom prištića, ali ih je bilo svega par i kada bi ih otklonila i dezinficirala, oni bi nestali i ne bi se vratili, no ovo je posve suprotan slučaj, javljaju se stalno iznova i šire te ih ne želim više dirati. Od jučer je nastupio i svrbež, no ne češkam se uopće jer znam da ne smijem. Otišla sam svojoj doktorici opće prakse i ona je zaključila kako je to od sunca. Savjetovala mi je čuvanje od sunca te zaštitu iziritiranih područja od sunca, da ih ne mažem ni s čim te mi je prepisala RInolan tablete. Danas ću to početi piti i rekla mi je da se vratim za tjedan dana, ukoliko se ne povuče, kaže da nije ništa ozbiljno. Mene zanima može li tome uzrok biti nešto drugo? Naime, ja se nisam uopće izlazala suncu od toga dana otkako to imam, praktički ne izlazim iz kuće te ne znam kako je onda sunce to moglo uzrokovati. Napominjem da sam konstantno bila van kuće DO toga dana te izložena suncu kako putujem do fakuteta i kući, no bila sam i puno puta ranije tako vani na suncu i ništa slično mi se nije dogodilo pa se bojim da bi uzrok mogao biti ipak nešto drugo, ali ne znam što. Navike imam kao i uvijek, nikad nisam imala problema, alergična na hranu nisam niti na bilo što drugo. Jedino se u zadnjih mjesec dana jako žalim na vrućinu i znoj, jer mi je stvarno previše vruće. Pomislila sam i da znoj možda ima veze s tim, kao i vrućina. Također se ne šminkam ni ništa slično. Imala sam prije nekoliko tjedana i upalu mjehura te pila jedan antbiotik, no valjda bi mi se izbacilo ovo odavno da mi je taj antibiotik smetao. Također mi se i ciklus poremetio u zadnjih mjesec dana zbog te upale. Čini mi se da je jako puno toga moglo ovo uzrokovati pa sam zbunjena i bojim se da se nikad neće povući s kože, jer ne znam što je točno problem. Bilo kakav savjet bi mi dobro došao.

Hvala Vam najljepša unaprijed!

Darko Richter, dr. med.

Mislim da o ovome trebate pitati dermatologa. Ne znam zuašto bi to odmah trebala biti neka alergija.