Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

periodička alergija

pingozg

imam 34godine. 2005.g u 6mj probudio sam se u čudnom stanju, lice mi je oteklo, zavrcenilo se, dobio sam plikove po kukovima.to je trajalo oko 1 sat, i nestalo samo od sebe.nakon par tjedana desilo se isto, s time da sam bio gladan do boli.pojeo sam malo piletine, ali nije mi bilo bolje, s time da su plikovi iskočili i na laktovima, svrbjelo me je pa sam češkanjem valja učinio stvar još gorom.brat me odvezao na hitnu gdje su mi dali izotoničnu otopinu i utoplili me jer mi je bilo užasno hladno.nakon 2 sata bio sam kao da se ništa nije desilo.slijedeči napad dobio sam na božić, s time da sam odjednom osjetio žeđ i znao sad da dolazi " ono ". kao da sam se pratvarao u zombija.popio sam čašu vode i pao u nesvjest.ubrzo sam došao svjesti, i sve e prošlo nakon sat vremena agonije.Otišao sam na hitnu i rekli su mi da sam imao urtikariju i anafilaktički šok. Slijedeći puta desilo se dok sam bio u gradu, samo su me počeli svrbjeti dlanovi, znao sam što slijedi, i nekako sam stisnuo zube i rekao sam sebi da se to nesmije desiti dok sam u gradu.i nije se razvilo u tipičan napadaj.nakon toga cijelu godinu nije se dešavalo ništaišao sam na alergotestove i otkrili su mi samo osjetljivost na neke korove, radio sam i imunološke testove, na parazite, ureaplasmu...sve je bilo negativno..ljetos sam bio na putu u francuskoj i popio sam sok od svježe cijeđenog voća i jeo guščju paštetu.nakon pola sata pretvorio sam se u čudovište, lice mi se toliko zacrvenilo da sam se slikao fotoaparatom, bio sam neprepoznatljiv, koža lica i čeljust bili su ukočeni. sjedio sam u parku i tresao se, prošlo je nakon 2 sata. Vratio sam se u hrvatskiu i liječnica mi je prepisala Telfast.slijedeči napad imao sam nakon mjesec dana.jeo sam sjemenke suncokreta i osjetio sam da počinje " opet ono ".popio sam brzo lijek i simptomi su se razvili blago i trajali oko pola sata. Oko nove godine , opet sam bio na putu.Pojeo sam dva ploda voća Litchi, i počeo me boljeti želudac, nakon toga počeo je opet napadaj.popio sam dvije tablete Telfasta, i sve skupa trajalo je nekoliko sati, izmjenjivala se mučnima, sa zimicom, ukočenosti ruku, lica, čeljusti,urtikarije. Nočas me probudilo svrbež dlanova,ubrzo je slijedila urtikarija, i crvenilo lica.nije bilo toliko strašno, ali nisam mogao spavati i sada sam na poslu sav nikakav i zabrinut.koža lica još mi je lagano napeta. večerao sam samo laganu juhu od povrća, bez masnoće. Napominjem da nikada nisam imao dišne probleme i da ako je to sve uzrokovano hranom zbunjuje me to jer se hranim raznovrsno, ne pijem, ne pušim, ne trošim lijekove, , a nekada se dešava za vrijeme sna. nekoliko puta u tom periodu napad je bio toliko blag da sam imao osjećaj da je bolest " pokušala pa odustala " Često se urtikarija nije širila ako nisam češkao kožu iako me jako svrbjelo.

Darko Richter, dr. med.

Izgleda kao kroničan recidivan urtikarija, ili hereditarni angioedem. Trebalo bi napraviti opsežniju alergološku obradu, i to: ukupni IgE, te specifične IgE na grinje, dlaku mačke, trave, ambroziju, plijesni i najvažnije namirnice: bjelanjak, kravlje mlijeko, kikiriki, bijelu ribu,soju. Također traba u krvi odrediti C1INH esterazu (radi mogućnosti hereditarnog ili angioneurotskog angioedema). Napokon, bilo bi dobro učiniti i HR-Urticaria test za detekciju autoantitijela na receptore za IgE (samo u inozemstvu: RefLab, Kopenhagen). U međuvremenu, savjetovao bih vam da svaki dan pijete neki antihistaminik, ali ne baš Telfast, već Aerius ili Xyzal, te da striktno izbjegavate konzervanse i salicilate u hrani (u grubo: NE limenke, NE staklenke, NE tetrapak - s izuzetkom običnog mlijeka koje smijete, NE vakuum, NE suhomesnato iz trgovine, NE Aspirin, Acisal i slične lijekove, NE nikakva pića i sokove - SAMO OBIČNA VODA). Konzervansi znaju biti okidač ovih napada, bez obzira na konačnu etiologiju koja će se pokazati obradom.