Atopijski dermatitis

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

pitanja

anita

Dobar dan.
Od malih nogu bolujem od atopijskog dermatitisa.
Također sam veliki alergičar, uključujući hranu,prašinu itd.
Uz to sve imam i alergijsku astmu.
Muž i ja želimo dijete stoga me zanima:
Zanima me smijem li zatrudnjeti unatoč mojoj bolesti?!
Kakvo moja bolest može utjecati na trudnoću?
Što će se dogoditi s mojim problemima za vrijeme trudnoće, hoće li porasti ili ...?
MOLIM vas da mi odgovorite na sva moja pitanja i napišete sve opcije!!!
PUNO VAM HVALA

dr. Krešimir Kostović

Nema nikakve prepreke da zatrudnite (barem što se tiće atopijskog dermatitisa). Atopijski dermatitis samo po sebi neće negativno utjecati na plod. Za alergijsku astmu i ev. terapiju koju uzimate za nju morate potražiti mišljenje interniste i ginekologa. Atopijski dermatitis ne spada u one kožne bolesti koje imaju tendenciju pogoršanja u trudnoći. To ne znači da sama bolest neće imati i periode kada se može i pogoršati (ali to ne bi trebalo biti direktno vezano za trudnoću). Tijekom prva 12 tjedana trudnoće, trebalo bi izbjegavati upotrebu jakih kortikosteroida, pogotovo na većim površinama kože. Također prvih 12 tjedana trebalo bi izbjegavati i antihistaminike, a kasnije možete upotrebljavati Dimidril ako bi imali jaki svrbež. UVB i UVA+UVB fototerapiju možete koristiti za vrijeme trudnoće. Za ostale lijekove konzultirajte se s ginekologom.