Bolesti štitne žlijezde

Euthyrox i nuspojave

Poštovani,

Dr. mi je pripisala Euthyrox mje. dana 25 micrg nakon toga da povećam na 50 micrg, dijagnoza je Subklinička hipotireoza, pozitivna Tg Ata. U godinu dana koliko sam radila hormone štinjače THS je bio povišen prvi i zadnji put, a drugi put je bio u redu, znači kao da varira. Antitjela prvi put nisam radila, a drugi i treći put su bila pozitivna.

Kako sam primarno i vadila hormone štinjače zbog neredovite mensturacije brine me to što u nuspojavama piše da može doći do poremećaja mensturacije a budući da imam sklonost tome da li kada započnem sa terapijom trebam brinuti da će mi kasniti, iako sam u zadnjih nekoliko navrata dobila bez prevelikog razmaka između dviju mensturacija??

Ono što me još brine jest da u zadnja 2 puta kada sam dobila mensturaciju mi je bilo jako loše, toliko da samo što se nisam onesvijestila, trnjavale su mi ruke i noge, nisam imala dovoljno zraka, bilo mi je vruće.. inače mi se to nikada nije događalo; bolovi su postojali ali ne u tolikoj mjeri da nisam mogla normalno funkcionirati, da li to može biti povezano sa hormonima štinjače možda... ?
To sam također napomenula kod endokrinologinje ali nije ništa rekla, a dr. opće medicine mi je samo rekao da se to može dogoditi i da uzmem tabletu...
Inače imam 24 godine.

Unaprijed hvala na odgovoru!

Ante Škaro, dr. med.

Kada imate nedostatak hormona onda niste na dobroj energetskoj razini što i govore vaše smetnje. Uzimanjem nadomjestka hormona mi moramo postići spuštanje TSH na cca 1,0 uz praćenje vaših smetnji. Kada postignemo pravu dozu onda i nestaju vaše smetnje. Posebno naglašavam da nedostatak hormona utjeće na bolne menstruacije i poremećaj menstruacijskog ciklusa.