Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Astra Zeneka

Tsold

Poštovani doktore,
cijepila sam se u subotu 10.4. 1. dozom Astra Zeneke, nakon cijepljenja razvila mi se vručica (38.5-39.1) koja je trajala 24 sata. Za par dana bi htjela preventivno napraviti krvne pretrage da vidim dal je hematološki sve u redu, koje parametre bi bilo potrebno analizirati? Imam 42 godine, nepušač, nizak krvni tlak, normalna tjelesna težina, ne uzimam kontracepciju.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Trombotičke nupojave koje se vezuju uz AstraZeneca-ino cjepivo pojave se od 5-15 dana nakon cijepljenja, s temperturom, lošim općim osjećajem, te bolovima u trbuhu, u glavi, ili u gridima - ti bolovi običo upućuju na mjesto gdje se stvara tromboza. Od nalaza obično postoji anemija, i izražena trombocitopenija, produženo APTV, protuženo PV i sniženi fibrinogen.
Najjednostavnije je učinti KKS (kompletnu krvnu sliku) i pogledati trombocite. Kod vakcinalne trombotičke trombocitopenija, kako se sada zove na vjerojatna nuspojava, trombociti su jako sniženi od 8 - 75, varira, a normala je >150. Još niste u vremenu kada bi se nuspojave trebale pojaviti, ali ako KKS učiniti sadda, imat ćete osnovu za usporedbu.