Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Prevenar 13 i MMR

Silajn

Postovani,

Mogu li se u istom danu primiti MMR i Prevenar 13, a ako ne mogu koliko treba napraviti razmak izmadju cijepljenja?

Darko Richter, dr. med.

Nema podataka, ali, svako od ovih cjepiva za mali postotak podiže rizik febrilnih konvulzija, a MMR osobito ako se daje nakon dobi od 15 mj.
Zato, teoretski, treba davanje ovih dvaju cjepiva radije razmaknuti, nego dati o istoj viziti. Ako prvo ide MMR, onda Prevenar slijedi najranije za 6 jt., a ako ide najprije Prevenar, onda se MMR može dati već za 4 tjedna.

Silajn

Zahvaljujem na odgovoru.

Miss_Dynamite

Moje curica (7,5 mjeseci) je jučer primila ova dva cjepiva (3 doza mmr+ostalo) + Prevenar 13, jer je pedijatrica rekla da nema razloga da se ne da isti dan, pa sam mislila bolje isti dan dvije injekcije, nego da ju vodim opet ponovo za mjesec dana.
Iznenadjujuće dobro je podnjela samo cijepljenje, medjutim od jučer popodne je izrazito plačljiva i nerasploložena, temp je imala 38,5 , dala sam joj Lupocet cepic. Nikad do sad nije imala nikakve reakcije i apsolutni sam zagovornik cijepljenja, no mislim da je bila greška jer je oba cjepiva primila odjedanput.

Da sam ovaj Vaš odgovor pročitala ranije, sigurno ih ne bi dala isti dan.

Miss_Dynamite

Isprike. Radi se o MO-PA-RU cijepivu. Krivo sam bila procitala naslov.

Darko Richter, dr. med.

Ako ima 7,5 mj., onda siigurno nije dobila MoPaRu ili MPR ili MMR (to je sve isto: morbili-mumps-rubela, morbili-parotitsi.rubela, ospice-zaušnjaci-rubela), već je to vjerojano bilo "6u1" (Hexacima) i Prevenar 13.
Ima po svoj prilici febrilnu rekaciju na cijepljenje, kao i 10-40% sve djece, i tu temperaturu treba snižavati,dati više piti, i to je to.

Ivana1007

Postovani doktore,

Mogu li se u istom danu primiti MMR i Di Te Per, a ako ne mogu koliko treba napraviti razmak izmadju cijepljenja? Dijete ima 5 godina i 6 mjeseci. Nije primilo ni MMR niti Di Te Per jer sam se bojala nuspojava kojih se i sad uzasno bojim, ali sam odlucila vakcinisati dijete. Doktorica predlaze da se isti dan daje MMR i Di Te Per, ali ja bih zamolila da se napravi neki razmak izmedju vakcina, ukoliko nijr pozeljno isti dan dobiti obje vakcine.

Hvala unaprijed.

Darko Richter, dr. med.

I jedno i drugo može dobiti u isti dan. Ako ne, onda razmak mora biti najmanej 1 mj., ako je prvi DTP, a 6 tjednaa ako je prvi MPR.

Metallica_bl

Poštovani doktore,
Molim Vas za mišljenje. Dijete ima 17 mj. i prije 8 dana je u istom danu primila drugu dozu Priorix vakcine i drugu dozu Prevenara, živimo u inozemstvu i ovdje je tvrdnja kako se te dvije vakcine mogu primiti zajedno. 5 dana nakon primanja dijete se počelo više puta u danu držati za stopala i plakati,od tada je generalno jako nervozna. Iduća 2 dana je stalno tražila vodu da pije i pila duplo više količine vode nego inače. Jučer i danas ne traži neuobičajenu količinu vode, no primjetila sam da ima stalno gasove i da ju očigledno boli trbuh te se zbog toga držala za stopala i plakala,također se savija i drži za prepone ponekad. Noću se budi plačući uz gasove, inače prije ovoga je dobro spavala. Nema temperaturu, stolice ima 2-3 na dan, prva jutarnja uvijek bude u vidu kuglica,ostale budu mekše. Da li je moguće da su svu tu pometnju izazvale te dvije vakcine ili bi trebali dijete voditi na uzv abdomena?

Darko Richter, dr. med.

Oba cjepiva mog se doti o istoj viziti. Ovo što opisujete nisu nuspojave niti na jedno, a niti na oba ova cjepiva. Morate smisliti neko drugo objašnjenje, uz pomoć svojeg pedijatra.