Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Cijepljenje u 1. godini života

Becky

Poštovani dr.Richter, najljepše Vas molim za savjet.
Dijete (2,5 mj) mi je do sada primilo BCG i Engerix u rodilištu, te u dobi 2 mjeseca Hiberix i Engerix. S 3 mjeseca nas čeka Infanrix i Imovax.
Pitanje je: da li kod slijedećih cijepljenja inzistirati na IPV (i sukladno tome, da li da dobije u dobi 4 mj "5u1" ili Hiberix+Infanrix+Imovax, a u dobi 6 mj "6u1" ili Hiberix+Infanrix+Imovax+Engerix) ili da se "ostane" na OPV?
Hvala puno unaprijed!

Darko Richter, dr. med.

Ako želite i možete kupiti "5 u 1" i "6 u 1", to bi bilo dobro i najmanje traumatično rješenje. Ja bih se priklonio tom rješenju, za svoje dijete. U službenom programu nema ništa loše, i ono je jednako efikasno, iako nešto više traumatično (višše pojedinačnih injekcija) te samim time kompliciranije.