Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

epilepsija i cijepiva

juria

Poštovani dr. Richter,
postoje li kontraindikacije za cijepljenje dijeteta koje ima epilepsiju? Uzima antiepileptike (Topamax, Depakine chrono i Femithon). Neuropedijatar kaže da ne smije primiti živa cijepiva. Sada bi trebao dobiti cjepivo protiv hepatitisa B jer je u 6. razredu. Do sad je dobio:
DTP i Polio 3 puta
DT i Polio 2 puta
Što sa MPR?
Hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Sigurno da postoje, a to je neliječena i/ili nekontrolirana epilepsija, ili epilepsija na bazi neke druge bolesti, npr. progresivne encefalopatije, koja sama po sebi čini cijepljenje izlišnim, ili nepotrebnim, ili potencijalno škodljivim.
Ne znam zbog čega je neuropediajtar rekao da ne dobiva živa cjepiva, ako je cijepljen sa svim mrtivm i bez većih nuspojava. Možda se boji neurotropnih komplikacija, no onda treba izabrati MPR cjepivo koje ih nema, npr. Priorix.