Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Hepatitis A

Klementina75

Poštovani dr.Richter,
danas je moja kćerka (10 god) došla iz škole s informacijom da se pojavila u školi žutica. Ona je cijepljena protiv hepatitisa B ( dvije doze, za 2 mjeseca treba primiti treću). Molim Vas za savjet, bi li bilo pametno cijepiti je sad protiv hepatitisa A iako je bila u kontaktu s oboljelima? Imam još jednu kćerku od 2 godine (primila sva redovna cjepiva, Varilrix, Prevenar), da li da i nju cijepim protiv hepatitisa A? Prijateljica liječnica kaže da ne pretjerujem, ali ja bih radije zaobišla ovu bolest ako je već moguće to postići cijepljenjem. Molim Vas za mišljenje.

Hvala

Darko Richter, dr. med.

Svakako ih cijepite, i to što prije to bolje.
Havrix Junior u dozi od 720 j./0,5 ml daje se sada, te se ponovi za 6-12 mj.

Klementina75

Puno hvala na odgovoru. Ide li jednaka doza za obje? Starija je 10 godina i ima 44kg, mlađa je 26 mjeseci i ima12kg

Darko Richter, dr. med.

Jednaka doza i shema.

Klementina75

Poštovani dr. Richter,
poslala sam Vam poruku na privatni e-mail. Imamo problem oko nabavke cjepiva. U nedoumici smo i naša liječnica i ja. Molim Vas za savjet.
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Ne vidim nikakvu poruku.
Vi imate pravo biti u nedoumici, no, to je u ovom slučaju zbog nedoumice vaše doktorice, a to ne bi trebalo biti.

Klementina75

Evo napisat ću Vam ovdje, vjerojatno sam napisala krivu e-mail adresu. Ni jedna ljekarna u Osijeku nam nije mogla nabaviti ovo cjepivo,pa je naša dr.kontaktirala direktno zastupnika Glaxo Smith Klein-a na što su joj odgovorili da ga se u Hrvatskoj ne može dobiti osim ako dođe do epidemije pa ministar odobri interventni uvoz. Ali su joj ponudili cjepivo Twinrix Paediatric, tj, zajedno hepatits A i B. Obzirom da je mlađa kćerka redovnim cijepljenjem dobila sve doze Engerixa, a starija 2 doze (prvu, 16.6. ste ju Vi cijepili u Alergoviti, drugu 21.7. kod naše liječnice, a treću bi prema shemi koju ste preporučili, trebala dobiti krajem 12mj,o.g.). Što nam je sad činiti? Svakako ćemo postupiti prema Vašim naputcima jer naša liječnica još nije imala iskustva s ovim cjepivom (ona je liječnik opće prakse),a Vaše mišljenje izuzetno cijeni.
Puno Vam hvala na savjetima

Darko Richter, dr. med.

Sada niti za jednu nema mjesta Twinrixu.
Možete eventualno nabaviti Havrix preko neke ljekarne iz inozemstva.
Ili, čekati pa vidjeti. Inkubacija hepatitisa A je do 45 dana.

goga1967

Poštovani!
Mi također razmišljamo o cjepljenju protiv hepatitisa A. Protiv hepatitisa B smo cijepljeni. Željeli smo Twinrix ali tada nije bio dostupan na tržištu. Vidim da je problem sada i sa cjepivom protiv hep.A. Ali ako se kad ponovno pojavi, rado ćemo dijete cijepiti.
U međuvremenu, koliko se trebamo bojati hepatitisa A?
Koliko je to teška bolest za dijete 3.8 godina i kakve komplikacije može prouzročiti?
Da li se hepaitisA može prohodati, da osoba (dijete) odmah i ne posumnja na tu bolest?
Postoji li još neka prevencija, osim cjepiva?

Darko Richter, dr. med.

Ja bih na konkretne zdravstvene probleme imao odgovor. Ali, ovo što pitate piše u knjigama i na internetu.