Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Porezala se na konzervu

diesel

Poštovani, učer sam se posjekla na poklopac konzerve koja je otvarana s hrđavim otvaračem. Oprala sam ranicu, cca 1 cm, ne znam koliko duboku, krvarenje je prestalo za minutu, dvije. Danas ranica izgleda ok, osim što u tom djelu ruke osjećam neku nelagodu. Zanima me trebam li cjepivo protiv tetanusa? Zadnje sam primila 2009. nakon saobračajke, ali nisam išla na još ona dva docjepljivanja. Trenutno sam na odmoru i ne znam ići na hitnu (60 km) ili ne. Može li se po stanju rane zaključiti je li potrebno cjepivo? Hvala i isprike ako je upit laički. (svibanj 2009: primio 250 jedinica IGAH, ANA-TE 0,5 ccm)

Darko Richter, dr. med.

Trebali biste dobiti 1 dozu Ana-Te. Gledanjem rane se ništa ne rješava.

diesel

Može li se nakon toga obaviti docjepljivanje i u kojim periodima, pitam radi puta, kako ne bih ponovo morala po AnaTe kod posjekotina.

Koja je šansa da virus koji uzrokuje tetanus živi u kuhinjskoj ladici?

Hvala!

Darko Richter, dr. med.

N eznam zašto bi se docjepljivali. Ako ima razloga, morate mi to ispričati.
A pto se tiče pitanje, da li virus tetanusa živu u kuhinjskoj ladici, odgovor je jasni ne.
Ali, tamo mogu drijemati spore tetanusa. Ja ne bih na sebi iščekivao da se naglo probude.