Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

BCG da li ponovo cijepiti?

pipa

Poštovani dr. Richter,
moja kći će uskoro napuniti 11 mj, do sada je redovito cijepljena ali nema vidljiv ožiljak od BCG-a, treba li ju ponovno cijepiti i da li je potrebno učiniti PPD prije toga? Sa jedno tri mjeseca starosti moglo se vidjeti samo blago crvenilo i napipati mali čvorić na lijevoj nadlaktici ali sada ne više ne vidi i ne pipa ništa. Do sada sam dobila oprečne odgovore pa me zanima vaše mišljenje.
Unaprijed zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

Oprečne ste odgovore mogli dobiti jedino ako ste postavljali svakome drugačija pitanja.
Treba učiniti PPD, i, ako je pozitivan, nipošto ne cijepiti. Ako je negativan, može se cijepiti, ali, treba znati da je i tada moguća akcelerantna reakcija na mjestu cijepljenja.