Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

respivax

visnja71

Postovani, zanima me Vase misljenje o cijepivu Respivax?! Imam curice od 3 i 8 godina pa me zanima da li bih mogla mladjoj ga davati? I zanimame da li cjepiti djecu protiv gripe, nas pedijatar je protiv toga, a starija mi je prije dvije godine zavrsila na zaraznoj zbog nje, pa vas molim za pomoc,unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Respivax je jedan o nekolicine pripravaka umrtvljenih bakterija koje se daju u pokušaju da se spriječe ili smanje dišne i crijevne infekcije u male djece. Nikada niti jedno stručno tijelo, dakle više stručnjaka koji sjede za jednim stolom i gledaju se licem u lice, nije preporučilo tako nešto, barem meni nije poznato. No, nije niti osudilo. Dakle, stvar je individualnog izbora vas i vašeg liječnika, te, uvijek isto: cijene. Netko nešto prodaje, za što stručna tijela ne stavljaju ruku u vatru. A moje osobno mišljenje? Klonite se uzaludnih troškova.
Što se tiče influence, Amerikanci preporučuju sa snagom obveze, cijepljenje već od dobi navršenih 6 mjeseci, sve do 99 i više godina. Unatoč raznim mišljenjima kod nas, ja uvijek preporučujem isto što i Amerikanci, jer kod nas nema baš nikakve specifičnosti koja bi opravdala da se djeca ne cijepe. Uostalom, iskusila je to i vaša starija kći.