Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Revakcinacija AN-te (hitno)

Aida_24

Poštovani,

Trenutno sam u 18 sedmici trudnoće i u jednom očajnom stanju, zbog čega sam i napisala da mi je hitno potreban savjet. Prije 3 sedmice sam stala na prljav ekser. Ginekolog je odredio da primim vakcinu protiv tetanusa, koju sam taj dan i primila. Posljednji put sam vakcinisana u srednjoj školi tj. 2003. god. Međutim, drugi ginekolog mi je rekao da je to kardinalna greška i da ja nisam smjela primiti vakcinu protiv tetanusa a pogotovo da ne smijem ići na revakcinaciju, jer to može znatno ugroziti moju bebu u stomaku.

Tako da sam ja sad kao muha bez glave. Revakcinacija je za nekih 8 dana a ja ne znam da li da idem. Tako da vas svim srcem molim za savjet - šta da radim? Već evo duže rijeme sam u dilemi, sikiram se oko toga i nerviram.

Unaprijed sam vam zahvalna ba bilo kakvom savjetu!
Srdačno,
Aida M.

Darko Richter, dr. med.

Ako ste zadnji puta cijepljeni 2003. g., i ako ste do 2003. bili uredno procjepljivani prema kalendaru cijepljenja, onda vam je jedan Ana-Te u ovoj situaciji sasvim dovoljan, i nije potrebno docjepljivanje. Ana-Te ne može škoditi djetetu.

Aida_24

Poštovani,

Hvala vam na savjetu. Ja sam kao dijete isprimala sve redovne vakcine. Posljednji put sam vakcinu primila
na kraju srednje škole tj. 2003. god. (sa nekih 18 godina, sada mi je 24 godine) i od tada više nisam primila niti jedne vakcine, niti sam imala potrebe (nisam imala povreda ove vrste).

Što se tiče rane od uboda eksera, to se više ne primijeti, a na početku je bila samo mala tačkica. Ekser je bio mali, prilično prljav i hrđav i ja sam petom stala na njega. Dubina rane je nekih 10-13 mm, izašlo je malo krvi i rana je odmah očišćena hitnoj pomoći.

Ja se sad za sad osjeća super, beba se miče u stomaku, nemam nikakvih zdravstvenih tegoba osim ovih trudničkih.
MIsliim da ću vas poslušati, jer ako nema potrebe za revakcinacijom, neću je ni raditi!

Darko Richter, dr. med.

Po meni, a slušajući vas, nema potrebe za revakcinacijom nakon mjesec dana.

Aida_24

Hvala vam puno.

Upravo sam jutros u DZ gledala u svoj karton i rekli su mi da sam 2003. godine primila jednu vakcinu ( da kasnije nije bilo nikakvih revakcinacija posle mjesec ili godinu). Bila sam i kod ginekologa koji od početka vodi moju trudnoću, i ona kaze da ni u kom slucaju ne trebam primiti drugu vakcinu jer mi nije potrebna.
Iako su mi jos dva doktora (farmaceut i ginekolol) rekli da je primim, jer nema posljedica na bebu (tako sam smušena, i glava mi je puna odgovora primi-nemoj primiti), mislim ipak da neću.

Ja bih vas zamolila za samo jos jedan odgovor. Ako sam sa ovo jednom vakcinom zastitila dovoljno bebu (koja mi je najpreča) i sebe,
da li ja na revakcinaciju mogu otici posle poroda. Termin za porod mi je 31. mart 2010.god.?

Darko Richter, dr. med.

Revakcinacija vam nije potrebna.

Aida_24

Poštovani,

Unaprijed se izvinjavam što vam se javljam na ovu temu al kad me ovako panika uhvati jednostavno vas moram pitati. Nije u pitanju revakcinacija. U pitanju je virus gripe.

Naime, jutros sam morala otići u dom zdravlja da dam urin na laboratorijsku pretragu za regularni pregled. Obzirom da sam u 5 mjesecu trudnoće doktorica je tražila taj nalaz zbog kontrole. U domu zdravlja sam se zadržala nekih pola sata jer je bilo par ljudi ispred mene koji su također davali uzorke za nalaz. Čim sa došla na posao oprala sam ruke vrelom vodom i sapunom, usta i nos sam isprala slanom otopinom, popila sam čaj i pojela par mandarina uz doručak. Znam da je ovo prilično glupo pitanje ali ja ga moram postaviti jer su me sad na poslu isprepadali pričom da nisam smjela ići zbog svinjske gripe.
Interesuje me kolike su šanse da sam ja virus "pokupila" iz Doma zdravlja dok sam čekala tih pola sata???
Tako me je strah da se bebi nešto ne desi ako ja obolim, pogotovo od ovog novog h1n1 ili kako ovi kažu svinjska gripa!!
Uz ovo pitanje bih vas zamolila i za još neki savjet za trudnice jer ću ja svaki savjet vrlo rado poslušati!!! Unaprijed zahvalna Aida!

Darko Richter, dr. med.

O sanxama i rizicima ja nemam pojma, pogotovo sto krijete gdje ste. Nije isti rizik na sjevernom polu i u aerodromskoj zgradi u Singapuru.
Ako je tamo bi netko s H1N1, mogli ste dobiti gripu, bez po' muke.
Nece se vasem djetetu desiti nista, ali se m ooze desiti vama, jer su trudnice oosbito rizicne za najteze oblike gripe H1N1. Nabavite Tamiflu ili Relenzu, i uzmite profilakticke doze. Toga ima u Hrvatskoj kod doktora primarne zastite. Prije toga ga nazovite da vidite je li imao slucajeva gripe, osobito toga dana.Jer, ako jest, uzmite profilakus, tj. neka vam je da, a ako nije, mozgajtge zajedno s njime pa nesto odlucite. Ja se ne bih htio mijesati. Takvih ce slucajeva ibit na stotine i tisuce.

Aida_24

Izvinjavam se na ovako glupom predhodnom pitanju. Nama trudnicama svašta može na um pasti da vas pitamo.
Ja vam inače pišem iz Sarajeva (jer ovdje nema niti jedam sličan web link) a u pitanju je bila Studenska klinika.

Ja bih vas zamolila samo za još jedan odgovor. Ja sam ušla u 6 mjesec trudnoće. Ponekad mi se desi u toku dana da osjetim kako mi srce brže lupa. Prije su mi otkucaji bili 80 a sada kada izmjerim negdje su oko 95-105 u minuti. Inače imam nizak pritisak, uglavnom 100/60. Nemam nikakve bolove osim povremeno u ledjima i nogama ako dugo hodam. obzirom da radim ponekad me i umor svlada mada izbjegavam neke veće obaveze na poslu.

Molim vas da li je ubrzan puls kod trudnica "normalan" ili bih trebala obaviti stručni pregled???
Postavljam vama pitanje jer sve što pročitam na netu nekako mi je na kratkoj nozi. Vaši odgovori su mi najkompetetniji!

Darko Richter, dr. med.

Sad gledam svoj prethodni odgovor, u kojem ima toliko tipfelera, da je i meni na časove narazumljiv.
No, na pitanje o trudnoći, ja kao, ipak, prvenstveno, pedijatar, i bez tipfelera mogu dati neke zbunjujuće odgovore. Pa mislim da je bolje da šutim. Osim što mi se čini da je bolje imati malo niži, nego malo viši tlak.

Aida_24

Dobro jutro,

Zamolila bi hvas za jedan savjet. Ja sam ušla u 7 mjesec trudnoće Jutros dok sam išla na posao trolejbusom, djevojka koja je sjedila ispred mene je uporno kašljala. JA sam ubrzo izašla i evo čim sam došla na posao odmah sam slanom vodom isprala usta u nos i dobro oprala ruke a onda popila jednu šumeću Mg od dietpharma. Nemam nikakvih hroničnih oboljenja i dobro se osjećam (za sad).

Zamolial bih vas za informaciju na

1. Koje simptome treba da obratim pažnju u narednih 24 sata ukoliko
se ispostavi da sam pokupila neki virus od te djevojke"
2. Koliko je vremenski potrebno da se virus h1n1 raširi u mom tijelu.
3. Da li imate neki dodatni savjet za mene!

Jako sam se uplašila. Unaprijed hvala na savjetima i odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Objasnite mi što ste htjeli sa šumećom tabletom Dietpharma?

"1. Koje simptome treba da obratim pažnju u narednih 24 sata ukoliko se ispostavi da sam pokupila neki virus od te djevojke" Na one iste simptome koje je imala ta nevoljna divojka.
"2. Koliko je vremenski potrebno da se virus h1n1 raširi u mom tijelu." Virus H1N1 uopće se ne širi u vašem tijelu. Zanima ga samo dišni sustav, pri čemu može ući duboko u pluća, i tada može biti kritično. Ne ide nikamo dalje od pluća. Ali, ako upadne tamo, trudnice imaju jako kompliciran i težak tijek bolesti. Trebalo bi tada odmah početi uzimati Tamiflu.
"3. Da li imate neki dodatni savjet za mene!" Cijepite se protiv obične i protiv pandemijske (H1N1) gripe.