Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Rotarix

BUZET

Imam dijete staro 4 godine koje često boluje od proljeva i povraćanja.Ide u vrtić i često ima viroze.Čitala sam da i u Hrvatskoj ima cijepivo Rotarix.da li se dijete od 4 godine može cijepiti? Zahvaljujem na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Krajnji rok za cijepljenje je 32 tjedna, tj. 8 mjeseci. Poslije niti ima smisla, niti je ispitano.
Ovo bi prije bio slučaj za gastroenterologa, nego za cijepljenje.

batoc

Postovani,
imam djevojcicu od 2 mj i pedijatrica nam je preporucila cjepljenje protiv rota virusa. Zanima me Vas stav o tom cjepivu, moguce nuspojave i da li bi preporucili cjepljenje.
Hvala i lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Svakako bih preporučio to cijepljenje, ako nema kontraindikacija (zna ih vaša drica).

batoc

koje su moguce nuspojave? U brosuri i promo materijalu koji smo dobili se ne spominju.

Darko Richter, dr. med.

Piše na internetu: pogledajte "Rotarix SPC" (Summary of Product Characteristics).
Zbog čega vas zanimaju nuspojave? Ne možete vi odlučiti ništa na temelju iščitavanja nsupojava. Postoje indikacije i kontraindikacije. A svako dijete od 6-32 tjedna starosti ima indikaciju, ako nema kontraindikaciju. I to je ono najvažnije.
Jeste li se pitali za nuspojave antipiretika i antibiotika, kada ste imali indikaciju za primjenu?

Emma Leona

Poštovani doktore,

jučer smo cijepili sina starog točno 9 tjedana Rotarixom. Istovremeno je dobio i kombinirano cjepivo za zaštitu od 5 različitih bolesti.
Razmišljali smo odgoditi cjepljenje Rotarixom možda za idući tjedan, međutim je doktorica rekla da možemo cijepiti ili sada ili za 4 tjedna.
Kasnije sam na internetu pročitala da je ipak najbolje odvojiti cijepljenje Rotarixom od cijepljenja ostalim cjepivima.
Ne ulazeći u razloge zbog kojih je doktorica tako rekla, cilj mi je da mi dijete ostane zdravo i da cjepivo ima svog učinka. Ponovno cjepljenje (2. cjepljenje Rotarixom) obavit ćemo kada će dijete imati 16 tjedana.
Za sada nema baš nikakvih promjena na njemu, nema temperaturu, jedino je stolica nešto jače žuto obojana, ali on je i dalje vesela i nasmijana beba sa odličnim tekom za dojenje. Zanima me da li je učinkovitost Rotarixa ili bilo kojeg cjepiva koje je dijete dobilo sada oslabljena budući je u jednom danu dobio toliko cjepiva?
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Cijepi se onako kako vam je kazala doktorica. Ona je doktor, a internet nije doktor.