Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

reakcija na cjepivo

enel

Poštovani,

Imam kćer od 23 mjeseca, prije 5 dana cijepila se cijepivom pediacel III i engerix.
Na dan cijepljenja u poslijepodnevnim satima počela je jako kašljati i izlazio joj je
žuti gusti sekret iz nosa. Temperatura je bila 37,2 da bi se stanje u noći pogoršalo
i imala je temp. 39. Ujutro ponovno temp. 37,6, kašalj i curenje nosa. Pedijatar joj je dao
sumamed sirup da pije tri dana. Stanje se malo popravilo nakon sumameda jedan
dan, a zatim opet temp. 37, 8.Povratila je jedan put i tako već dva dana.
Vadili smo krv i pokazalo se da ima jaku virozu (leukociti su 3,0). Pedijatar nam je
rekao da joj je nakon cijepljenja pao imunitet.
Napominjem da je 15 dana prije cijepljenja imala otečenu limfnu žlijezdu na
vratu i pila je ljiek Sulotrim zbog prijeteće upale grla, a dan prije cijepljenja
nalazi krvi su bili dobri (CRP < 8, leukociti 10.8) i bila je dobrog općeg stanja.

Molim Vas možete li mi reći svoje mišljenje. Jako me brine njeno sadašnje stanje,
viroza, konstantna temperatura, oslabljeni imunitet. Što da radim?

Hvala

Darko Richter, dr. med.

Nema nikakav oslabljeni imunitet, niti je ovo posljedica cijepljenja, već se radi o virusnoj dišnoj infekciji.
Uvijek se (ili najčešće) stvari zakompliciraju kada su već unaprijed iskomplicirane, a vjerojatno, nepotrebno: s 23 mj. trebala je već davno dobiti ne samo Engerix i Pediacel III, već i Pediacel IV. Zašto nije na vrijeme cijepljena? Jer je malo kašljala, ili je bilo ljeto, ili se sazvježđa nisu sastala ... ? Evo sad imate, što imate ... .

enel

Nije se cijepila zbog sindrom dystonica (hipertonus),
prvi put tek sa sedam mjeseci, a zatim upravo tako nisu htjeli
cijepiti jer je ljeto, pa razne viroze, itd..

Darko Richter, dr. med.

Dijete je očito zdravo, čim ima distoni sindrom.
Ovaj narod, izgleda, nije u stanju odživjeti život, a da si ga sam ne iskomplicira.
Za tako nešto, ja nisam doktor.

enel

Slažem se s vama, moje dijete je uvijek i bilo zdravo, ali recite mi da li ste
doktor za ovo što se sada događa s njom, jer to me najviše zabrinjava.
Ona i dalje ima visoku temp. u noći i 39, sad ima i diareju, kašlje i dalje.
Da li je u pitanju viroza ili smo nešto propustili?

Hvala

Darko Richter, dr. med.

Vec sam vam odgovorio da je rijec o virusnoj disnoj infekciji. Proljev moze takodjer imati zbog toga, ili zbog drugog virusa, ili zbog velike paznje kojom je svi okruzuju. Kako bi bilo da dobije nesto za temperaturu, malo vise VODE, i malo manje masti, secera, mlijeka i konzervansa?

enel

Hvala puno na odgovoru, upravo to i radimo

Darko Richter, dr. med.

I, je li joj bolje?

enel

Jedna viroza je prošla, ona s visokom temp.
Izgleda da je to bila trodnevna groznica, jer je dobila i osip.
Još uvijek ima diareju i jako kašlje, toliko da se u noći budi
svakih pola sata i teško guta, ima jako puno tog sekreta u nosu.
Koliko bi to moglo potrajati?

Hvala

Darko Richter, dr. med.

Odakle da je znam?

Hana-Sofi

Moj sin ima 3 mjeseca i cijepljen je prvom dozom pediacela 5 u 1. Par sati nakon cijepljenja jako su mu pocrvenile obje noge. Nakon hladnih obloga crvenilo se povuklo ali je ostao osut, Protiv temperature i bolova dala sam mu lupocet. Iduceg dana ga je pogledala pedijatrica koja je rekla da je takav osip neuobicajena reakcija, a da joj osip slic na trombocitopeniju. Danas je treci dan, osip se polako povlaci. Pedijatrica kaze da ga vise nece cijepiti u ambulantnim uvjetima, vec da cemo trebati ici u Zagreb u neku ustanovu gdje ce nadzirati rekacije i gdje ako bude potrebno mogu brzo reagirati. Sto to znaci, gdje se moze cijepiti i koliko ucestalo i dugo traje nadzor?

Darko Richter, dr. med.

Koliko znam, može se cijepti kod nas na Rebru (dr Kelečić, ja), u Klaićevoj ili na Srebrnjaku, obično uz prethodno testiranje.
Ne bi bilo loša da ste fotografirali taj osip.
Promatranje traje najmanje, ali i uglavnom, 24 h.