Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

trombocitopenija i cijepljenje

djevojčicalili

Poštovani,
djevojčica je prošle godine imala trombocitopeniju koja se javila u sklopu viroze. Nakon obrade, dobila je dijagnozu autoimuna trombocitopenija. Tada je imala 6 godina. Nakon 2,5 mjeseca, bez korištenja terapije, trombociti su se spontano vratili na normalnu razinu (225). Također, nakon svake kontrole, pa i za vrijeme viroze, ostali su takvi.Sada se treba cijepiti pred upis u I. razred. Na školskoj medicini su tražili da provjerimo smije li se ona cijepiti, i ako da, treba li onda primiti MoPaRu ili Priorix?
Zahvaljujemo na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Konačno jedno pravo pitanje. No, prije pravog odgovora, recite vi meni kolika je bila ta trombocitopenija? Po nalazima od prvog do zadnjeg, s datumima, a možete mi citirati i nalaz cijeli krvne slike od onog časa kada je uočena ta trombocitopenija te također nalaz na temelju kojega je netko rekao da se radi o autoimunoj trombocitopeniji (antitrombocitna protutijela).

djevojčicalili

Poštovani,
ovo su nalazi s datumima i vrijednostima:
- 12. listopada 2012. u sklopu viroze koja je praćena jakim kašljem učinjena je krvna slika; trombociti su bili 34 pa nas istu večer šalju u Sestre milosrdnice na pedijatriju gdje smo i zadržani zbog obrade ( ostale vrijednosti: eritrociti 4.95, leukociti: 6.2, hemoglobin 134, MCHC 359, neutrofili 58.4, limfociti 22.1, monociti 13.2, eozinofili 5.8)
- 22. listopada trombociti 11 (ostale vrijednosti: eritrociti 4.48, leukociti 7.2, hemoglobin 121,MCHC 352, neutrofili 40.9, limfociti 44.6, monociti 9.3, eozinofili 4.6)
- 26. listopada trombociti 45 (ostale vrijednosti: eritrociti 4.51, leukociti 7.6, hemoglobin 120, MCHC 356, neutrofili 46, limfociti 41.9, monociti 6.7, eozinofili 4.5)
- 2. studenog trombociti 41 (ostale vrijednosti: eritrociti 4.52, leukociti 6.6, hemoglobin 120, MCHC 350, neutrofili 40.8, limfociti 44.7, eozinofili 5.1)
- 9. studeni trombociti 69 (ostale vrijednosti: eritrociti 4.66, leukociti 6.9, hemoglobin 123, MCHC 367, neutrofili 39.5, limfociti 45.4, eozinofili 7.0)
-17. studenog trombociti 94 (ostale vrijednosti: eritrociri 4.81, leukociti 6.0, hemoglobin 129, MCHC 358, neutrofili 36.7, limfociti 46.1, eozinofili 5.5)
-23. studenog trombociti 92 (ostale vrijednosti: eritrociti 4.51, leukociti 7.1, hemoglobin 121, MCHC 358, neutrofili 40.7, limfociti 46.0, eozinofili 5.1)
- 5. prosinca trombociti 110 (ostale vrijednosti: eritrociti 4.81, leukociti 5.3, hemoglobin127, MCHC 350, neutrofili 38.6, limfociti 45.9, eozinofili 6.4)
Za vrijednosti nakon toga znam napamet samo broj trombocita i datume jer su nalazi kod pedijatra u kartonu; 28. prosinca trombociti 221, u siječnju na kontrolama uvijek oko 230, u veljači dvaput kontrola 240, ista vrijednost i u ožujku. U otpusnom pismu piše sljedeće:periferna krv citološki: DKS: neseg. granul. 1, seg. neutrof. granul. 37, eozinof. granul. 3, bazofilnih granul. 1,ly 54,mo 4%, prisutna je lagana anizocitoza eritrocita, po koji podraženi limfocit, trombociti rijetki.antitrombocitna protutuijela IgG-direktni slabo pozitivan, antitrombocitna protutijela-indirektni negativan, na trombocitima ispitanika dokazana su vezana antitrombocitna autoprotutijela IgG razreda.Radi se o autoimunoj trombocitopeniji. Djevojčica sada ima normalan broj trombocita, nije koristila nikakvu terapiju, držali smo se samo preporuke o mirovanju i izbjgavanju traume.11. travnja ide na pregled za školu kada bi se trebala cijepiti, ako smije. Molimo Vaše mišljenje i preporuku.Zahvaljujemo na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Prema ovome što ste napisali, radi se doista o autoimunoj trombocitopeniji.
Uz cjepivo protiv ospica, zaušnjaka i rubele (Priorix, MMRVaxPro) rijetko se može pojaviti trombocitopenija, no ona se, također, javi (još i više) kod prirodnog obolijevanja u prvom redu od rubele, ali i kod ospica.
Kada je dijete jednom imalo trombocitopeniju,cijepljenjem se rizik vraćanja istog poremećaja povisuje. Međutim, cijepe se i djeca s trombocitopenijom, i još se napominje da tad injekcija ide supkutano, a ne intramuskularno. No, u nas se to cjpeivo ionako daje uglavnom supkutano.
Očito petljam oko decidiranog odgovora, jer ga ne mogu dati. Radi se o odvagivanju nepoznatog, ali postojećeg rizika pogoršanja trombocitopenije zbog cjepiva, ili, rizika dobivanja osipica ili rubele, pa još nešto većeg rizika pogoršanja trombocitopenije.
Možda ovako: ponoviti antitrombocitna protutijela (vezana i slobodna), i, ako ih više nema, dati cjepivo. Time rizik nije eliminiran, jer, i u zdravpopulacije djece dobi od 1-2 godine, cjepivo uzrokuje trombocitopeniju u 1 od 40.000 cjepljenika. Ali, ipak su poduzeti koraci da se ne cijepi baš kada dijete eventualno ima veće predispoziciej da se varti u trombocitopeniju (tj. kada još ima antitrombocita protutijela).
Inače, u ovim slučajevima inicijativu po mojem uvjerenju treba uzeti roditelj. Ako hoće da se dijete cijepi, doći u ordinaciju i reći doktoru da prihvaća rizike i to potpisati. Tpo je vrlo jednostavno, i, jedino ispravno.

Mirna4

Pozdrav, moj sin je sada 13 godina, zadnji nalaz trombocita je bio 344 u 11 mj, 2017 godine.
Od 2010 do 2013 , u dobi od 5- 8 godina vođen je pod dijagnozom idopatske trombocitopenije, gdje su trombociti bili od 7 kada je otkrivena bolest u 5 mj 2005, u nastavku iste godine narasli su max do 40,
Sljedecih godina se broj trombocita kretao između 60-80.
2103 godine su se podigli do 185, odonda su normalni.
U dobi od 6 godina dok je jos bolest bila prisutna nije cijepljen mo-pa-ru cjepivom zbog bolesti.
Neki dan smo mjerili razinu igg-a u krvi racunajuci da je mozda zbog prvog cjepiva priorix u dobi od godinu dana pristna neka imunost, i bila je 0,9.
Pitanje je, da li ga sada cijepiti s obzirom na povijest bolesti?
Hvala na odgovoru

Darko Richter, dr. med.

Pitanje jest što znači tih 0,9. to je nalaz za morbile, parotitis ili rubelu, u kojim jedinicama, i s kojim referentnim vrijednostima?
No, može se cijepiti sada, mada vam nitko ne moće garantiratoi 100% da će trombociti biti normalni. Međutim, skoro je sigurno razumno smatrati da hoće, jer, patogenetski se ITP i trombocitopenija od MoPaRu razlikuju, dakle, ne idu istim patogenetskim mehanizmima. Nevolja bi bila s+da se razbukat ponovno ITP, bez beze s ciejpljenje, kako je vće bio slučaj, a onda da se nadoda i trombocitopanija, od komponente morbila. No, to je jako malo vjerojatno: 1:40.000 za morbile i manje.