Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

zašto da, a zašto ne cijepiti

ivana zg

Poštovani!
Ovo što ću sada napisati vjerovatno će izazvati podsmjeh medicinske struke, s pravom ili ne.... i sve što ću iznjeti je posljedica mojeg laičkog, logičnog razmišljanja, koji mi ne daje za pravo da sam u pravu, i da u svemu tome uopće ima logike, ipak ja želim ovdje iznjeti svoj stav i razmišljanje i možda dobijem i vaš odgovor, stručni, koji vam daje za pravo da ste u pravu, ali tko zna možda i nije tako....?

I prije nego što ću roditi razmišljala sam kako ne bi cijepila svoje dijete možda iz nekom glupih razloga, ali evo koji su bili moji i prije nego sam se upustila psihički napornom raspitivanju o cijepivima i prije nego što sam saznala da cijepiva i nisu tako "dobra" kako su nas učili.

Već kao mala beba stalno sam poboljevala i visila mjesecima po zagrebačkim bolnicama, imala visoke temp. koje nitko nije mogao skinuti, do danja današnjeg doktori nisu otkrili što mi je bilo.
U osnovnoj školi često sam izbjegavala cijepiva, lažući da sam prehlađena i to više od straha od igle nego li nekakve spoznaje o štetnosti cijepljenja. Mami sam lagala da sam se cijepila i tako da nikada nisam otišla u Dom zdravlja na docjepljivanje. Tada nikada nisam razmišljala da bi cijepivo moglo biti loše ili opasno po život, i nisam imala nikakvih saznanja o mogućim nus-pojavama. Za nas u školi to je bio dan bez nastave, i bezbrižno smo išli na cijepljenje-komu će te vjerovati, ako ne roditeljima, doktorima i učiteljici (to je bilo osamdesetih godina).
Možda zbog tolikog boravka po bolnicama, nikada nisam voljela lijekove ni injekcije, izbjegavala sam ih koliko sam mogla, jer po meni svaki je lijek potecijalni otrov.

I onda mnogo godina poslij umro mi je bratić od 6mj. od menigitisa, mnogo godina poslije prijateljičin mali od 1g isto od menigitisa, u mom kvartu puno je male djece dobilo leukemiju, autizam,sestrićna je "dobila" cerebralnu paralizu, mnogi moji prijatelji od 20g epilepsiju, i dječiju paralizu... u mojoj zgradi curica od 8mj. samo je odjednom dobila napadaje, prvo su mislili konvulzije, pa epilepsija i sada nakon 2mj. Klaićeve otpustili su je bez dijagnoze, a napadaji su za sada prestali....

Trudnoća mi je protekla uredno,bebin apgar 10/10, treći dan kada sam trebala ići kući iz rodilišta,obavještavaju me da mi beba ima krvarenje u mozgu 3. stupnja i hipotoniju-zašto ne znaju reći, tjekom trudnoće mozak je po ultrazvuku 3D bio u redu, porod nije bio težak, a nije im ni "ispala"....ali se cijepila s dva cijepiva i to odmah po porodu Engerix B, tj. HepB, a tri dana poslje BCG, to mi je prvo palo na pamet- tako mala beba tek izvučena iz trbuha, bez imuniteta, odvojena naglo od mame u šoku i odmah napad na njezin nikakav imunitet s cijepivom???!!!

Moja baka, prabaka, pradjed nisu cijepljeni, nikada nisu bili bolesni, umrli u snu, s 101g., a baka je još živa -ima 80g.
Danas se cijepimo protiv mnogo bolesti, a oboljevamo od drugih, tumora, leukemije, AIDS - gdje su nam cijepiva protiv toga, i tko može tvrditi da ova cijepiva koja primamo nisu karcinogena, i dok nas kao štite od jednih bolesti, uzrokuju drugu ili čak smrt?

Sjetila sam se moga bratića i mnogih mojih pod čudnim okolnostima,samo tako odjednom oboljelih prijatelja i to sam mogla povezati samo s jednim-jedina stvar koja nam je svima zajednička je cijepivo.
Od čega su sve napravljena ta cijepiva???
Zašto neki ljudi imaju užasne nus-pojave, a drugi uopće nemaju reakciju?
Ima li to ikakve veze s onim, da neki ljudi kada obole od neke zarazne bolesti, ozdrave i steknu imunitet, a drugi umru? Ako je tako zašto onda cijepiti?
Dokazano je da neki ljudi imaju jači a neki slabiji imunitet, da je prirodno stečeni umunitet doživotan i jači, i da će onda onaj koji ima slabiji imunitet i od cijepiva imati nus-pojave, jedni će se možda na taj način zaštititi jer bi bez cijepiva umrli da dođu u dodir s bolesti, ali drugi s oslabljenim imunitetom će i od cijepiva umrijeti ili imati strašne nus-pojave. Ne bi li se trebalo napraviti neko "individualno cijepivo?
To sa cijepljenjem me podsjeća na ono doba kada ljudi nisu znali za krvne grupe, pa su doktori radili transfuziju i molili Boga da pacijent preživi, i nikada im nije bilo jasno kako su neki preživljeli, a drugi umrli?
Danas im je jasno, ali nije li možda tako i s cijepivom?!
Time što sprječavaju, da li možda i uzrokuju bolesti?
Na kome se testiraju, ni jedan test na životinjama ne može biti toliko pouzdan kao na čovjeku?
Opravdavali se njihovo korištenje time što ipak stvaraju više koristi nego štete?

Omjer od 1:10000000 umrlih od cijepiva ne umiruje moj strah da moja curica ne bude taj br. 1.
Je li to sve dobar marketing da bi se zaradilo? Vjerovatno ima istine i u tome, ali ne vjerujem da je samo novac u pitanju. Imam prijatelja koji radi za farmaceutsku tvrtku i dobro znam kako prodaju i guraju lijekove doktorima obilazeći osobno ordinacije.
Ipak ne vjerujem da znastvenici prave cijepiva samo radi novaca, prije radi testiranja na ljudima pod krinkom za njihovo dobro, ali ipak ni to se ne usudim zaključiti, to je već optužba i kleveta bez dokaza ili.....no nije bitno.

Zašto u nekim Europskim zemljama cijepljenje više nije zakonski obavezno, već ovisi o odluci roditelja?
Zašto se u različitim državama cijepi različito, a jedni se zalažu za konbinirana cijepiva a drugi su protiv?
Zašto sam se ja cijepila protiv jednih bolesti, moja curica protiv istih i još novih, znači li to da sam ja slabo zaštićena?
I sada iskreno, koliko traje imunitet nakon cijepljenja? Ja imam 31g i vjerujem da više nisam imuna na ništa od onog protiv čega sam se cijepila?
Što znači cijepimo se samo da preživimo do 20g, a onda možemo umrijeti??
Ovo me najviše zanima, ZAŠTO CIJEPIMO TAKU MALU DJECU, TKO JE DONIO TAJ ZAKLJUČAK I NA OSNOVI ČEGA, KADA SE ZNA ZKAKO IM JE IMUNITET TADA SLAB??!!
Zašto ne bi roditelji mogli odlučiti o selektivnom cijepljenu, i to tek od 3g kada su klinci jači?
Zašto sam čitala da se neka cijepiva ne mogu dobiti u kasnijoj dobi jer su opasna ako npr. imate više od 5g?
Puno sam se informirala i ne vjerujem svemu što pročitam na forumima i internetu o cijepivima, ali vjerujem nečemu, a to je majčinski instikt. To je kada djete vodim cijepiti i dobijem temp.39C, proljev i grč u želucu i noćima nespavam, preznojavam se od ovagivanja za i protiv cijepljenja.
Pitam se zašto toliki argumenti stručnih osoba protiv cijepljenja ako tu nema imalo istine?
Bojim se nus-pojava i niko mi ne može reći da ne postoje, jer ih je moje dijete imalo.
Neurorizična je, nakon 5u1 cijepiva imala je luđačke napadaje plača, temp. i osip po kukićima.
Iskreno se bojim, jako, jako jer sam čitala da pertussis može uzrokovati oštećenje mozga, a ona ima prvi stupanj krvarenja, nije strašno, ali ipak se radi o mozgu?
ne želim reći da nam liječnici žele zlo, ali neće mi biti lakše ako odloku o cijepljenju a tako i krivnju u slučaju da ne daj Bože nešto pođe po zlu svalim na njih.
Roditelj sam ja odlučijem, a odluka je teška, jer ne mogu zanemariti spoznaje koje imam, sumnje, strah, medicinsku logiku, i majčinsku intuiciju i predosječaj.
Kako da se čovjek bori protiv toga? Znam ženu koja je cijepila dijete i mali je dobio tu bolest, poslije ga nije više cijepila pa je dobio bolesti protiv kojih se nije cijepio, pa ti budi pametan?
Je li veći rizik od cijepljenja ili ne cijepljenja?
Mislim da odgovor leži, od slučaja do slučaja, a koji je ispravan za moje djete?
Kako god da odlučim ako odluka bude kriva, neću si oprostiti nikada, da li zbog toga da odluku prepustim drugima?
Znam jednu stvar jako, jako me je strah, a taj strah s obzirom na sve što se događa u svezi cijepiva nije ne opravdan. beba ima 6mj. kada djeca počinju dobivati konvulzije i jakooo me je strah drugog cijepiva 5u1.
Gledam ju i plačem, muž mi je rekao da sam totalno poludjela razmišljajući o tome cijepljenju, a ja ne mogu ne razimšljati o tome, kada ona dođe doma s cijepljenja, njezin se pogled ugasi na tri dana, nema smijeha, ni veselja i ne mogu se oteti dojmu da sam ju ja stavila u životnu opasnost unjevši u nju tako puno bolesti odjednom.
Što mi vrijede sva cijepiva ako mi dijete jedan dan dobije leukemiju, rak...zgazi ju auto....ne možemo se zaštititi od svega...na kraju ćemo svi umrijeti....i pravo je pitanje povećavamo li cijepivima kvalitetu života ili uzrukujemo nove bolesti.
Ispričavam se na dužini i unaprijed zahvaljujem na stručnom odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Vi ste u jednoj potpunoj konfuziji, i od svega na svijetu brinu vas jedino cjepiva. I onda slijedi najgluplje pitanje koje sam do sada čuo: zašto se cijepe djeca koja su tako mala i imaju još jako slabu imunost. E baš zato, jer su neotporna, cijepe se prije nego ih odnese bolest! Nemaju oni slabu imunost, već imaju neiskusnu, neuhodanu imunost, a inače imaju odličnu sposobnost imunog odgovora, samo ako stignu reagirati. A jer nisu do poroda bili u doticaju s vanjskim klicama, ne poznaju ih, i dok stvore adekvatnu kvantitativnu reakciju, mogu prije podleći. Da se ne cijepimo, imali bismo neonatalnih tetanusa, buknule bi epidemije difterije, hripavac bi kosio malu dojenčad (od moždanih oštećenja, do čak smrti), polio bi harao, jer to je sve stvarnost danas i ovdje, samo vama je "ovdje" isključivo vaša kućna adresa na kojoj se za vas brinu vaši roditelji , ili sada vaš muž, a baš vas briga za subsaharsku Afriku, gdje djeca po selima ginu od ospica, tuberkuloze, a sada i HIV-a. Baše me zanima, da plane ptičja gripa, i da proizvedu cjepivo, biste li se cijepili, ili, dosljedni svojem umovanju, čekali? Ili, da konačno naprave cjepivo protiv HIV-a, koliko bi onih, koji besplodno umuju o cjepivima, odlučilo da se ne cijepi? Danas svijetom haraju epidemije onih bolesti za koje (još) nema cjepiva: AIDS i malarija, a bolesti poput ospica, tuberkuloze, meningokoknog meningitisa haraju jer su cjepiva u mnogim krajevima nedostupna. Da li ste se zapitali od čega je umrlo 2 milijuna ljudi u Darfouru? Mislite da su ih sve sasjekli mačetama? Sami se malo zamislite, utipkajte neke riječi u Google, i surfajte po svijetu. Imate oči da ih otvorite, a ne da žmirite i vrtite se unutar tvrdih stijenki vlastite lubanje.