Dječja psihologija

anonymous

Hana Hrpka, prof. psih.

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

stalno buđenje po noći uz trbuhobolju

tanja32

Poštovani,
imam curicu koja od prije ima stalnih problema sa pretežno noćnim bolovima u trbuhu.U jesen je krenula u prvi razred i nije bilo samostalnih bolova u trbuhu ali su se oni pojavili uz druge bolesti npr.boli grlo-boli trbuh,kašlje-boli trbuh,da napomenem da je od početka školske godine bila više puta bolesna i to uvijek u dane vikenda,tako da nam je za pregled uvijek bila opcija hitna pedijatrijska.Problem sa bolovima u trbuhu je počeo od prije dvije godine kad je prebolila gastroenterokolitis sa velikim trbušnim bolovima,od tad smo posjetili gasroenterologa,psihologa koji imaju isto mišljenje da je problem sa psihom.Ona voli ići u školu čak je jako tužna ako ne ide,prije škole je psihlogica napisala da je jako povučena i tiha da bi nam njeina učiteljica rekla da je ona izvrsno uklopila se u razred i da je prava brbljivica.Mi stvarno više neznamo što da radimo mjenjamo i njezinog doktora sa mišlju da će nam netko drugi uspijeti razjasniti situaciju u kojo se nalazimo.Poduzeli smo sve što smo znali isad se nalazimo u nedoumici da li su bolovi lažni ili stvarno postoje.Inače da kažem još da sam ja ta koja je stalno doma i ne radim a suprug radi više poslova,neznam da li je moja prevelika zaštia u pitanju,imamo još i starijeg sina (7.razred)sa kojim nestignemo provoditi dovoljno vremena jer smo stalno u strahu da će kćerku boljeti trbuh,Pokušavala sam po preporuci psihologice sa njom razgovarati o snovima,reći joj da sam uvijek tu i da na mene može računati,da i mene i tatu i brata boli trbuh i grlo i glava i svašta nešto i da će sve biti dobro,ona u tom trnutku je sretna zagrli me ode poniovo spavati ali opet se budi u strahu i bolovima,koji prođu uz moje tepanje i maženje.Ti problemi već traju jako dugo i nažalost kad sa tim problemom dođemo kod doktora izazivamo podsmijeh.....kao što smo došli,sami smo krivi što je razmažena.Neznamo više što da radimo,jer curica je već toliko krvi izvadila,toliko puta bila kod ovog ili onog doktora i nitko nam osim podsmijeha nije dao ništa drugo.Ne vodimo ju doktoru na prvi spomen boli nego pričekamo da vidimo što će biti dalje.Uz to sve ima jako slab apetit nije još ništa fino osim Eurokrema,kad ga izbjegavamo onda ne jede ništa,variva su joj bljak,juhe tako tako.Nije mršavica ali nam je veliki problem pogoditi što će njoj taj dan pasati,jer ako nije nešto što voli ona je u stanju biti gladna i trpiti bolove trbuha od gladi samo da ne jede varvo ili nešto tako slično,Znači problem sa prehranom imamo od njene druge godine,nalazi su uvijek u redu ali ona jede kao ptičica,u školi uopće na jede tamo joj još nisu pogodili ukus.Mi smo kao roditeli jako zabrinuti jer neznamo što više da radimo,kad bi došli k njezinoj doktorici ona bi uvijek rekla-OPET VI SA ISTIM PROBLEMOM; zato ju i mjenjemo jer nije nam pomogla,uvijek je bahata tako da našu curicu sad pati istrah od pedijatrice i bolnice,na sam spomen jednog ili drugog nju boli trbuh.Molim Vas imate li kakvo rješenje?Da li je to samo jedna faza koja će sa vremenom proći?Koji je vaš savjet?Unaprijed hvala

Hana Hrpka, prof. psih.

Draga mama,
hvala Vam što ste nam ukazali povjerenje svojim javljanjem. Iz Vašeg upita vidim da Vaša sedmogodišnja kćerka ima određenih problema sa spavanjem, odnosno buđenjem u noći koje je praćeno trboboljom. Navodite da to traje već neko vrijeme i da se većinom događa vikendom. Također ste naveli da ste već posjetili liječnika, pedijatra i gastroenterologa te da su svi nalazi uredni. Posjetili ste i psihologa, ali niste uspjeli doći do rješenja ovog problema. Navodite i kako smatrate da se u školi dobro snašla, a to Vam je potvrdila i njena učiteljica, te djevojčica voli ići u školu. Spomenuli ste i problem s prehranom, odnosno da Vaša kćer jede jako malo i odbija većinu hrane jer ju ne voli jesti, te da ponekad trpi bolove od gladi kako bi dobila za jesti ono što voli. I na kraju, navodite da zbog svega toga što se događa pati i Vaš odnos sa starijim sinom i kako se bojite da provodite premalo vremena s njim.
Kada se djeca žale na bolove u trbuhu, oni mogu biti organskih uzroka (odnosno postoji određen problem u organizmu zbog kojeg dolazi do bolova) ili psihosomatskih. Kad kažemo da je neka bol psihosomatska, onda mislimo na bolove u tijelu koje su uzrokovane nekim psihološkim faktorima, na primjer stresom ili strahovima. Takva bol nikada nije lažna. Ono što Vam želim naglasiti je da Vaša djevojčica ne izmišlja bol, već je stvarno osjeća. No, ta bol nije uzrokovana nekom fizičkom bolešću, već je to način na koji Vam djevojčica poručuje da ju nešto muči i da nešto nije u redu. Navodite kako se trbobolje javljaju obično noću i vikendom. Želim Vas potaknuti da razmislite o sljedećim pitanjima:
Na koji način Vaša kćer odlazi spavati, boji li se možda mraka, spava li sama u svojoj sobi ili s nekim? Je li kod kuće nešto drukčije vikendom nego danima u tjednu? Žali li se često i na noćne more?
Bolove u trbuhu koji su psihosomatske naravi mogu uzrokovati stres i strahovi, i takve bolove treba uzeti za ozbiljno. Važno je da u tom trenu pokažete kćeri da shvaćate da ju boli i da suosjećate s njom. I sami ste naveli da ju utješite nakon takvog buđenja i to je dobar način postupanja u toj situaciji. Možete ju pitati što ju je uzrujalo, je li možda nešto ružno sanjala. Možete joj i odvratiti pažnju pa joj ispričati kratku priču i ponovno ju ušuškati. Važno je da pokažete kćeri da je sigurna, možete ostaviti odškrinuta vrata ili upaljeno malo svjetlo koje će ju čuvati ili joj pokloniti posebnog medvjedića koji ju štiti od bolova u trbuhu.
Također bih voljela da razmislite o tome jesu li se u vašoj obitelji nedavno dogodile neke veće promjene koje bi kod djevojčice mogle izazvati stres, kakav je odnos između vas i supruga te kako se općenito slažete kao obitelj. Sve što se događa unutar obitelji ima snažan utjecaj na sve njene članove.
Spomenuli ste i probleme s prehranom. Iz ovoga što ste napisali, shvatila sam da Vaša kćer ne voli jesti ono što skuhate već želi jesti samo ono što joj je fino (na primjer, eurokrem). Važno je da ustrajete u tome da jede ono što skuhate, bez obzira na to što ona prijeti da neće jesti i da će ju boljeti trbuh. Za dječji fizički, ali i psihički razvoj važno je da jednu raznoliku, kuhanu hranu i to je nešto oko čega ne biste trebali raspravljati previše sa kćerkom. Budući ste joj dosada znali popustiti i dati joj ono što voli, to neće biti lako. No, važno je da ustrajete u tome da jede ručak (a to uključuje i variva). Možete objasniti kćeri da je zbog njenih trbobolja važno da jede kuhanu hranu i variva jer su ona dobra za njen želudac.
Također Vas želim ohrabriti u tome da i vi i suprug provodite više vremena i sa sinom te da i njemu pokažete da ste tu za njega i da ga volite. Najvažnije od svega, razgovarajte sa svojom djecom, dajte im do znanja da ste tu za njih i da vam smiju i mogu reći sve što ih muči.
Budući da ovi problemi s kćeri traju već neko vrijeme, a i spomenuli ste da ste posjetili već psihologa koji je konstatirao da se radi o bolovima psihološke naravi, možete tražiti svoju liječnicu uputnicu za psihologa ili se obratiti školskom psihologu za savjet. Isto tako, ako ste u mogućnosti preporučila bih Vam da se naručite u Polikliniku za zaštitu djece grada Zagreba. U njoj radi tim stručnjaka gdje bi Vaša kćerkica prošla obradu kako bi se točno ustanovilo što je u pitanju i pokušalo doći do rješenja. Možete se naručiti bez obzira gdje živite, a uputnicu zatražite od pedijatra. Adresa Poliklinike je Đorđićeva 26, 10 000 Zagreb, a broj telefona je 01/ 3457 518. Nešto više o njezinom djelovanju možete saznati na stranici http://www.poliklinika-djeca.hr/. Također, ako imate dodatnih pitanja možete se i javiti besplatnoj i anonimnoj savjetodavnoj liniji Hrabrog telefona na broj 0800 0800 svakim radnim danom od 9 do 20 sati ili putem chat-a na www.hrabritelefon.hr svakim radnim od 15 do 18 sati.
Roditeljstvo nudi puno lijepih iskustava, ali je često i izazov. Vidi se da je Vaš angažman oko Vašeg djeteta velik i da se jako trudite. Želim Vam puno sreće u prevladavanju ovog izazova u roditeljstvu.

Hvala vam na javljanju i srdačan pozdrav,
Hana Hrpka, prof.