Dječja psihologija

anonymous

Hana Hrpka, prof. psih.

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

Zajednički trenuci

opet ona

Poštovani, imam problem, pa se iskreno nadam da ću dobiti odgovor od Vas...naime, imam sina od 6 godina, i njegova majka i ja smo rastavljeni od njegove godine i pol...budući da su se stvari razvijale na čudan način, odlučio sam se preseliti u drugi grad, ali niti u jednom trenutku nisam gubio kontakt sa svojim djetetom, bilo telefonski, bilo dolascima njemu u posjetu itd, i nikada nije bilo nikakvih ograničenja od strane njegove majke...prije par dana sam se odlučio vratiti u grad u kojem živi moj sin, međutim njegova majka mi stvara određene problemčiće, vezano za raspored viđanja djeteta...i ja zapravo nemam ništa protiv toga, jer smatram da ne treba previše zbunjivati dijete, i da treba vremena da se on navikne na moje svakodnevno prisustvo, ali mi se ne sviđa situacija u kojoj ona izričito zabranjuje moje prisustvo u trenucima kada je ona sa djetetom, a tim gore što ona u to uključuje i stvari poput zajedničkih odlazaka doktoru, zubaru, zajedničkih odlazaka u kupovinu za dijete itd...ne znam, možda sam ja i u krivu, ali bez obzira što nas dvoje više nismo zajedno, smatram da je za dijete dobro da ga zajedno odvedemo zubaru, doktoru ili na trening...ne radi se tu o svakodnevnom druženju niti išta slično, to je maksimalno par sati tjedno...unaprijed se zahvaljujem na odgovoru i obećavam da ću prihvatiti Vaš savjet, a sve u interesu za bolje danas i sutra mog sina...lijepi pozdrav!!!

Hana Hrpka, prof. psih.

Poštovani,

prije svega Vam se želim zahvaliti na vašem javljanju i iskazanom povjerenju. Ako sam Vas dobro shvatila, postoje nesuglasice između Vas i Vaše bivše žene oko načina viđanja Vašeg djeteta. S obzirom na pročitano, dobila sam dojam da se dosta trudite oko Vašeg sina, kako u prošlosti kada niste živjeli u istom gradu, tako i sada kada živite, što je jako pohvalno. S druge strane, činite mi se i dosta nestrpljivim u svojoj volji i želji za brižnim roditeljstvom. Ako sam dobro razumjela, vratili ste se u grad tek prije par dana pa bih Vas željela uputiti na određenu dozu strpljenja koja će Vam sigurno biti potrebna barem u dvije situacije: građenja odnosa s djetetovom majkom, ali i sa samim djetetom. Osim odnosa koji gradite sa sinom, bilo bi poželjno da gradite i novi odnos s njegovom majkom. Situacija u kojoj se trenutno nalazite je i njoj nova i sigurno joj treba vremena da se privikne na nju, baš kao što ste napisali da i vašem djetetu treba vremena da se navikne na Vas, iako je Vaše mišljenje o zajedničkim druženjima sasvim korektno. Posebice naglašavam ovu stranu odnosa s djetetovom majkom baš zbog činjenice da to može utjecati na Vaše dijete, a čini mi se da se slažemo da je ono u ovoj situaciji najvažnije. Iako ne postoji čarobni štapić koji tek tako popravlja i gradi odnose, čega ste vjerujem i svjesni, iskrenim i smirenim razgovorom u kojem obje strane slušaju i uvažavaju tuđa mišljenja se može puno toga napraviti. Za to je također potrebno i dosta vremena, a činjenica da ste se tek preselili Vam samo ide u prilog. Kao što sam naglasila iskren i otvoren razgovor, tako bih željela naglasiti da je potrebno izbjegavati svađe kao i ocrnjivanje drugog roditelja pred djetetom. To ne znači da trebate stvarati iluziju da dijete ništa ne razumije i da je to 'svijet odraslih', kako se često znamo nezgrapno izraziti, jer djeca razumiju mnogo više nego što mi mislimo. Upravo naglašavam to zbog osjetljive dobi Vašeg sina i zbog činjenice da djeca znaju sami sebe okrivljavati za takve situacije iako im roditelji ne daju pravog razloga za to. Vjerujem u Vas zbog Vašeg velikog entuzijazma i htijenja kojeg mogu iščitati čak i iz e-mail-a i nadam se da će Vam ovaj odgovor biti od pomoći. Osjećajte se slobodnim postaviti još pitanja ili detaljnije objasniti situaciju ako ima nešto oko čega se i dalje osjećate nesigurnim, rado ću Vam odgovoriti!
Također, ako imate još nekih pitanja vezanih uz roditeljstvo možete se i javiti besplatnoj i anonimnoj savjetodavnoj liniji Hrabrog telefona na broj 0800 0800 svakim radnim danom od 8 do 20 sati ili putem chat-a na www.hrabritelefon.hr svakim radnim danom od 15 do 18 sati.

Želim Vam puno sreće i još jednom Vam se zahvaljujem na javljanju.

Hana Hrpka, prof.