Hematologija

Hemoliza!

Maja

Stovani doktore!

Molim Vas da mi objasnite , ako ste u mogucnosti, sto je to hemoliza.
Takodjer Vas molim da me savjetujete da li je potrebno obaviti jos neke pretrage buduci da mi je ALT41, a AST38.
Unaprijed Vam zahvaljujem uz pozdrave.
Maja.

dr Ivo Radman

Hemoliza znači raspadanje(razgradnja) eritrocita. Katkad se dogodi da u uzorku krvi uzetom za analizu dođe do raspadanja eritrocita te takav uzorak nije adekvatan. To je najčešće posljedica greške u postupku a ne bolesti. Hemoliza se može javiti i u organizmu zbog različih razloga, no najčešće se radi o autoimunom poremećaju s posljerdičnom anemijom.
Vrijednosti transaminaza koje navodite su granične i same po sebe nisu dovoljne za komentar. Potrebno je znati i ostale nalaze kao i Vaš klinički status.