Otorinolaringologija

operacija

mirtaos

Da li se operacija krajnika uključujući i treći odgađa u slučaju kad dijete (4,5 goine) ima pneumokok u nosu i curi mu nos?

Domagoj Parazajder, dr. med.

Dobro je odgoditi zahvat do sanacije stanja (antibiotik po antibiogramu i kontrolni bris poslije terapije). Pneumokok je česti gost u ždrijelu/nosu, pogotovo kod male djece i može biti i nuznalaz kod zdravog djeteta, no nema smisla riskirati kod rutninskog operativnog zahvata. Sekrecija iz nos bitna je samo ako je riječ o akutnom infektu, kada zahvat također treba odgoditi (djeca sa povećanim adenoidnim vegetacijama gotovo uvijek imaju sekreciju iz nosa, sve dok se ne izvrši operacija i uspostavi normalna prohodnost nosa/disanje na nos). Lijep pozdrav!