Otorinolaringologija

operacija krajnika

tonka

poštovani, prije 3 dan bila sam na operaciji i izvadili su mi sva tri krajnika. prije operacije imala sam sekreta u nosu no mogla sam normalno disat. sad nakon oper. nos mi je začepljen i malo mi curi krv. rečeno mi je da ne smijem ispuhivati nos. je li normalo da ne mogu otvorit usta više od 2-3 cm iako da je od oper. proslo 3 dana? teško govorim. ne znam sto da radim s nosom!!! inace imam 17 god. unaprijed hvala

prof. dr. Željko Bumber

Uobičajena stanja nakon op. Nos bi ipak trebalo očistiti. Pokušajte sa fiziološkom otopinom i laganim ispuhavanjem. Kontaktirajte operatera, nos bi se mogao očistiti i pumpicom (negativnim tlakom).

mdevi13

Poštovani!
Imam 29.godina. Prije 4 dana sam operirao 2 krajnika. Bolovi su mi jednaki kao i prvi dan,teško govorim i teško gutam. Zanima me da li je to normalan oporavak, te koliko dugo traju bolovi? Što mi preporučuje te za brži oporavak?

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovani, bolovi nakon operacija krajnika mogu trajati i do dva tjedna, s tendencijom smanjenja. Uzimajte lijekove protiv bolova (ne andol ili aspirin), pijte puno tekućine (ne vruće), jedite hladnu kašastu ishranu, ukoliko nemate povišenu temperaturu jedite sladoled. Ukoliko su bolovi vrlo jaki, možete od liječnika zamoliti intramuskularnu injekciju analgetika (što je vrlo rijetko potrebno). Nažalost, dok rane ne zacijele bol će biti prisutna, zato samo hrabro i stpljivo.

mdevi13

Poštovani!
Imam 29. godina. Prije 5 dana sam operirao 2 krajnika. Bolovi su mi jednaki kao i prvi dan,teško govorim i teško gutam. Malo mi natiče lice,uzimam lupocet tablete od 500 mg,a one mi samo djeluju 20 minuta. Možete li mi preporučiti kakve tablete protiv bolova ili nešto drugo jer su bolovi neizdrživi? Smijem li piti lupocet?

Domagoj Parazajder, dr. med.

Lupocet se može uzimati svaka 4 sata, dakle do 6 puta dnevno (po 500 mg), no pošto je on slabiji analgetik, možete pokušati sa jačim, preporučam Analgin ili Voltaren , (naravno, ukoliko nemate aleriju na neki od njih; u kutiji su vam, naravno, priložene i upute o količini i dozama lijeka). Sretno!!!

zoranab

Poštovani,
imam problama s krajnicima i u sedmi mjesec mi je dogovorena operacija.u par navrata sam imala streptokok i gnjojnu anginu.upravo sam otkrila da sam trudna,pa me muči kako će se te moje učestale infekcije odrazit na bebu,imam li razloga za zabrinutost ili bi na kraju sve tribalo bit u redu!
Unaprijed zahvalna

emanencia

Poštovani,
Imam 27 g. i prije 7 dana operirala sam krajnike. Več nekoliko dana mi je bol u desnom uhu jača od boli u grlu. Smiri se jedino od ketonala. imam osjećaj peckanja, probadanja, škakljanja, boli, i upaljenosti u uhu. Pri gutanju danas više i ne smeta grlo nego samo uho. DA LI SAM DOBILA UPALU UHA I DA LI JE TREBA LIJEČITI?
TAKOĐER IMAM JOŠ UVIJEK OSJEĆAJ KAO DA JE VELIKA KOLIČINA SLUZI (MOŽDA KRVNI UGRUŠAK) ZAGLAVILA U MOM GRLU PA NE ZNAM DA LI SMIJEM PROČISTITI GRLO VEĆ SAD ILI POSTOJI OPASNOST OD KRVARENJA. IMAM JAKO NEUGODAN OKUS U USTIMA OD GRLA.NEMAM TEMPERATURU. lIMFNI ČVOR NA DESNOJ STRANI GRLA JE JAKO UVEČAN (TAJ JE LIMFNI ČVOR I INAČE MALO VEĆI).
ZAHVALJUJEM UNAPRIJED NA POMOĆI

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovana, pretpostavljam da su vaše tegobe sada pitanje prošlosti. Bol u uhu je vrlo česta nakon operacije tonzila i predstavlja refleksnu bol iz operiranog područja (kod upale uha postojat će i nagluhost i drugi simptomi, a samo ako je bol izrazita potreban je i pregled uha). Osjećaj stranog tijela u grlu češće je posljedica otoka nepčane resice - uvule , koji je vrlo čest nakon operacije. Naravno da i krvni ugrušak može raditi slične simptome i uvjke ga se može pokušati ispljunuti, samo bez većih manipulacija da ne doće do ozljeđivanja rane, a tada svakako treba potražiti pomoć u ustanovi gdje je operacija urađena. Dakle, ključna je dobra analgezija (lijekovi protiv bolova) i dovoljno (ne vruće!) tekućine uz kašastu ishranu, sve dok rane ne zacijele (za što obično treba oko dva tjedna). Sretno!

tuzlanka

Imala sam operaciju krajnika prije 2 dana... svi simptomi su mi poznati, kao i sta treba raditi... jutros mi se pojavio otok, ali samo na jednoj strani... je li to normalno, i smijem li stavljati hladne obloge da se to smanji, ili da odem doktoru?! Hvala

Domagoj Parazajder, dr. med.

Niste bili precizirali gdje se nalazi otok, u svakom slučaju oteklina (osim mekog nepca, koju se, naravno, ne može tretirati oblozima) nije uobičajena pojava te je potrebno učiniti pregled orl-oga, radi eventualne dodatne terapije. Lijep pozdrav!

arnesica

Postovani,

imam sina 3 godine, vrticko dijete sa cestim dijagnozama-upala grla. Jedan ORL je preporucio vadjenje 3. krajnika, drugi je preporucio sva tri, ili sad treci, kasnije ostale, ako ne bude poboljsanja.
Napominjem da je djete za cijelu proslu godinu, kad nije bilo u vrticu imalo jednu, max. dvije uplale grla.
Sadasnji nalazi su ok, ASTO neg, CRP neg, samo leukociti poviseni - 15,8.
Citam sada ovaj forum i vidim da su raniji pacijenti imali znatne bolove nakon operacije i pitam se, odnosno pitamVas da li je pametno onda malom djetetu vaditi sva tri krajnika, kad mu se ne moze objasnitit da mora trpiti bol i suradjivati za bolji oporavak.

Domagoj Parazajder, dr. med.

Indikacija za odstranjenje tonzila postavlja se na temelju anamneze (broj gnojnih upala tonzila - 7 u godini dana 2x5/2g,3x3/3g; te problema sa disanjem djeteta - disanje na usta, hrkanje, apneje u snu...), te kliničkog pregleda gdje se utvrđuje stanje limfatičkog prstena ždrijela ("sva tri krajnika"blunk. Osobnu procjenu mogao bih vam dati, naravno, tek nakon izravnog pregleda. Rutinski se adenoidne vegetacije djeci odstranjuju nakon navršene druge godine života, tonzile nakon treće (ranije iznimno ako postoji izrazita klinička slika), a djeca operaciju podnose vrlo dobro, uz slijeđenje dijetetskih mjera te dobre analgezije za vrijeme postoperativnog oporavka, tako, da ako postoji črvsta klinička indikacija, te nakon preoperativne obrade kojom se utvrđuje opće stanje djeteta i sposobnsot za zahvat, ne morate brinuti oko samog zahvata (komplikacije su izuzetno rijetke).
Lijep pozdrav!

xXxmarijanaxXx

Poštovani,
Tek treba da operiram krajnike, imam zakazanu operaciju i sve, znam samo da mi treba kompletna krvna slika ali mi nisu rekli kakve jos nalaze moram da imam?