Otorinolaringologija

Osjećaj gušenja

elena1990

Poštovani,
prije otprilike mjesec dana sam osjetila bol pri udisaju duboko u grudnom košu. Nakon što sam se par dana liječila kući, običnim tabletama protiv bolova i sl., odlučila sam posjetit doktora opšte prakse. Ona mi je kazala da imam malu upalu grla i dala veoma jak antibiotik (Klamoks, 625mg, antibiotik širokog spektra), koji sam pila 4 mjeseca prije toga i nisam imala nikakvih problema, izuzev vaginalnog osipa koji sam riješila Plymicol kremom. Nakon 6 tableta, tj. ukupno 2 dana konzumiranja, počela sam osjećati gušenje, nesvjesticu, a također i vaginalni osip. Javila sam se doktorici i rekla mi je da prestanem da konzumiranjem tableta, ali da uradim i pretrage, KKS, urin, željezo. Sve je bilo uredu, a onda mi je i druga doktorica, kao i prva, pregledala pluća i rekle su da je sve uredu. Dobila sam troje nove tablete, Controloc, jer je doktorica posumnjala da imam GERB, mada nisam osjećala nikakve vodeće simptome, tj. žgaravicu. Dobila sam Linex, da bi se iščistila crijevna flora, te naposlijetku, Flonidan za alergijsku reakciju. Tablete sam pila tri dana, međutim nisam dobila neka značajnija poboljšanja. Probava je došla na svoje, ali i dalje je prisutna gušobolja. Doktorica mi daje uputnicu za gastroenterologa, gdje ispričavši svoje simptome, oni kazuju da to nije za njih, već za otorinolaringologa. Kad sam tamo otišla, spec. otorinolaringolog mi je rekao da je grlo i dalje upaljeno, te da uradim bris guše i nosa, gastroskopiju i ezofagografiju. Briseve sam uradila, rezultate još čekam. Ne znam da li je i koliko je neophodno uraditi gastroskopiju jer nemam problema sa želucem, niti sa vraćanjem kiseline.. Naposlijetku, na radiologiji gdje trebam uraditi ezofagografiju, saznajem da nema "kontrasta" kojim bih to mogla uraditi, te da moram sačekati. Također, napomenula bih da sam dobila menstruaciju 15 dana ranije, uz bolove i obilnost koji inače ne prate moje menstruacije. Malo sam čitala o svemu tome i saznala da uzročnik može biti gljivica Kandida, te se pronašla i u simptomima malaksalosti, umora, smanjene koncentracije, gubitka pamćenja i slično. Uzevši u obzir da je vrlo moguće da je u pitanju problem sa mojim imunitetom, jer se ne hranim pravilno, redovno i zdravo, vjerovatno je moguće da se povećao broj gljivice Kandide u organizmu. Također sam primijetila neku vrstu gnojne ranice, ako mogu tako nazvati, prema krajniku, koja je pomalo bolna. Jezik mi je u početku bio sasvim bijel, sa tri crvena kruga na njemu i unutar njih bijele tačkice, a sada se nekako stabilizuje, ali je i dalje izraženo to bijelo. Imam ružan osjećaj da se davim, da mi se jezik spaja sa grlom, iako sam u početku mogla i disati i gutati bez problema, sada mi se nekako održava i na gutanje i na disanje, nije bolno, ali je otežano. Povrh svega, imam konstantno problema sa slijevanjem šlajma u ždrijelo, te dok ne "povučem" to i ne iskašljem, nema šanse da progutam nešto, jer mislim da ću se udaviti.. Refleks za gutanje je sve više otežan, kad gutam piće npr, prvo moram u ustima malo "promućkati" a tek onda progutati, a kad progutam, imam osjećaj da se to nekako "uvali". Molim za Vaše mišljenje
Unaprijed zahvalna

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, obzirom na opisane simptome, preporučljivo je fokusirati se na postavljanje ili isključivanje dijagnoze, te eventualnu terapiju kroničnog sinuitisa i GERD-a. Također, fiberendoskopijom je moguće utvrditi točan status i stupanj prohodnosti gornjeg dišnog trakta.