Otorinolaringologija

Sinusi

Prije svega lijep pozdrav!

Život u malom gradu i vrlo ograničene financije imaju svoju neugodnu stranu, kako sam nažalost otkrio. Stoga najljepše molim za pomoć jer ne znam više što da radim.

Početkom veljače praktično istovremeno sam počeo osjećati slijedeće simptome:
- Bol u desnom dijelu glave
- Povremeno (uglavnom u večernjim satima) osjećaj slabosti, vrtoglavice, praćeno trncima u potiljku i napadajima panike

Napravio sam popriličan broj pretraga:
- EEG, "na dva mjesta (kronološki) suspektna bilateralna hipersinhronija sporijih valova", "suspektne paroksizmalne tendencije samo na dva mjesta" Napravio sam i EEG uz deprivaciju spavanja ali još čekam nalaz.
- pregled kod ORL: upala desnog nazalnog sinusa, terapija Novocefom i Tafenom
- CT glave: "na slojevima kroz paranazalne sinuse vidi se gotovo homogeno zasjenjen desni maksilarni sinus"
(Ovo je slikano nakon završene ORL terapije ! Tijekom uzimanja Novocefa subjektivno su simptomi popuštali da bi pred kraj gotovo potpuno nestali, ali su se VRATILI uskoro nakon toga)

Radio sam još i RTG vratne kralježnice i pluća, UZV vratnih žila, nalazi su uredni.

Evo što mene muči u svemu tome:
Simptomi glavobolje su, hvala Bogu, sve slabiji i rjeđi. Ali i danas osjećam povremenu akutnu bol, pogotovo kad okrenem glavu u određeni položaj, jako isplazim jezik, zabacim glavi i sl. Također, neugodno mi je spavati na lijevom boku jer tada imam glavobolje/osjećaj neugode, ali ne i kad ležim na desnom boku ili leđima. I za taj osjećaj vrijedi da je sve slabiji, prvih mjesec dana uopće nisam spavao na lijevom boku, bol je bila vrlo izražena u tom položaju. Već sam spomenuo terapiju antibioticima; još sam 2 puta, radi upale zuba, uzimao antibiotike i oba puta je tijekom terapije došlo do značajnog smanjenja učestalosti i intenziteta boli, da bi se nakon terapije postupno vratio.
Osjećaj vrtoglavice je također sve rjeđi, ali on je taj koji me najviše plaši. Prvih dana je bio gotovo svakodnevan, dok ga sada osjećam samo povremeno (zadnji put večeras, što me je i navelo na ovo). Vrtoglavica je doduše blaga ali vrlo neugodna, imam osjećaj kao da mi mozak prestane radit na djelić sekunde. 4-5 puta to je izazvalo napadaje panike uz strah od najgoreg, pa bi mi naglo skočio tlak i sl. pa sam u tim prilikama (uvijek iza ponoći) završavao na hitnoj gdje bi mi dali Normabel injekciju.
Napomenuo bih još i ovo: prije ovoga, godinama, praktično oduvijek sam znao imati glavobolju u istom spomenutom području glave, koja je bila sinkrona sa bilom. Nakon nekog napora, saginjanja, a ponekad i iz čista mira ili lošeg vremena, ta se bol javljala na točno određenom mjestu i moj je dojam bio kao da na tom mjestu neka arterija ima otančanje pa stvara pritisak na okolno tkivo kad je krvni tlak povišen. Znam da smiješno zvuči ali bolje to ne mogu opisati. Tog bola više NEMA, niti jednom u svo ovo vrijeme što je prije bilo nezamislivo.

Mogao bih još pričati ali mislim da je ovo najbitnije za sada.

Lijepo bih molio za mišljenje i savjet.

Domagoj Parazajder, dr. med.

Štovani, postoje brojni uzroci glavobolje, upala sinusa je samo jedan od njih (najčešće su tenzijske i migrenozne glavobolje i u domeni su neurologa). Što se opisanog nalaza CT-a sinusa tiče (nakon provedene konzervativne terapije), vjerojatno se radi o kroničnoj upali desnog maksilarnog (čeljusnog) sinusa, što kao posljedicu može imati glavobolju, no bol i pritisak kod upale opisanog sinusa, ukoliko je odsutna upala ostalih paranazalnih sinusa (vidljivo CT-om), u principu se javlja u licu, ispod oka ili u korjenu zubi. Niste naveli imate li druge sinusogene tegobe (začepljen nos, slijevanje sekreta niz ždrijelo...), no s obzirom na nalaz CT-a može se učiniti sinusoskopija navedenog sinusa (zahvat u lokalnoj anesteziji gdje se kroz nos troakarom uđe u sinus koji se inspicira optikom, te uzme bris/lavat/bioptat sinusa i provede eventualna endosinusna terapija kombinacijom antibiotika i kortikosteroida).
Vrtoglavice nisu posljedica kronične upale sinusa, uzroci vrtoglavice su brojni - od poremećaja osjeta za ravotežu u srednjem uhu, problema sa vratnom kralješnicom - najčešći (opisujete i trnce u potiljku), ili su centralne prirode, a mogu biti i posljedica eventualnog paničnog poremećaja). Uzrok vrtoglavice može se objektivizirati na bolje opremljenom orl odjelu koji posjeduje ENG aparat, te se s rezultatom pretrage pacijenta upućuje specijalisti koji će dalje liječiti eventualni uzrok vrtoglavice (orl-og, fizijatar, neurolog...).

vecchi

imam 23 godine i već duže vrijeme imam stalan pritisak oko očiju. oči me žuljaju i suze. prije negdje osam godina sam snimao sinuse i koliko se sjećam rekli su mi da imam zasjenjenje na desnoj strani tj. minimalnu devijaciju.
pa me zanima da li je moguće da se ta devijacija pogoršala. nemam nekih velikih promblema sa disanjem.
unaprijed hvala

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovani, bez kompletnog orl pregleda ne mogu vam točno reći što bi mogao biti uzrok vaših tegoba, no suzenje i žarenje očiju mogu biti simptom alergije, kao što to može biti i pritisak koji opisujete, ukoliko je povezan sa začepljenjem nosa. Deformacija/devijacija nosne pregrade se tek djelomično može vidjeti/opisati na rtg-u, no rutinskim orl pregledom može se ustanoviti kolika je i radi li probleme, a sama po sebi je stacionarna, tj ne može se pogoršati sama od sebe. Zasjenjenje koje opisujete je vjerojatnije bilo zasjenjenje nekog od paranazalnih sinusa, i bez kliničke manifestacije ne mora značiti ništa. Dakle, potreban vam je orl pregled koji će vrlo vjerojatno rasvjetliti narav vašeg problema. Sretno!

dajana1

ja sam danas dobila nalaze rtg sinusa i piše obostrano početno rubno zasjenjenja maks. sinusa. s obzirom da do doktora mogu tek u utorak zanima me što to znači. hvala unaprijed.

liquid25

Pozdrav svima. Pišem vam zbog problema sa sekrecijom koja navodno dolazi iz etmoida. Sve je počelo prije 2,5 godine, počela mi se cijediti prozirna bijela tekučina iz nosa, al ja nisam znao dali dolazi iz želuca, sinusa, bronha itd. pa sam bio započeo sa pregledima. Prvi pregled gastroskpija: Želudac pravilne forme, uredne peristaltika nešto veća količina sekreta, vidi se i dosta bjelkastih progutanih grudica (mukopurulentni sekret?), nešto grublji nabori sluznice, bez defekata. Dojam je da se radi o kron. sinuzitisu te uz to smetnje po tipu neulkusne disepsije. Nakon toga sam napravio rtg sinusa gdje piše: prikazani paranazalni sinusi su obične transparancije. Mislio sam da nisu sinusi i još uvijek nisam 100% siguran i ako sa zadnjim endoskopijama vidi se sekrecija kod etmoida. Počeo sam piti controloc i reglan da mi bude malo lakše... Nakon toga lani u 4mj. dobio sam velikun tem. 41,5 koja je trajala 3 dana i pio penicilinske antibiotike. Nakon toga tem. je nestala al došli su veliki problemi u zglobovima, sekrecija se jako pojačala (sekreciju izbacujem kroz usta i nos preko dana dok je noću gutam) imam velikih problema sa desnim okom za koje sam radio isto pretrege kod vrhunskih doktora i nije pronađeno ništa, al vj. etmoid pretišće otraga, tako sam pročitao na internetu. Ove godine u 7mj. operiran sam i odstranjeni su krajnici koji su bili truli, i puni detritusa pa se mislilo da možda oni uzrukuju te smetnje. Na žalost nakon operacije promjena sa moji tegobama nema. Polipa nemam i niti 3 krajnik. Od nalaza u ovih 2,5 godina radio sam: gastroskopiju x2, bronhoskopiju, internističke preglede, streptococ, candida, neurolog, uzv abdomena, endoskopski nalaz, magnetska rezonanca mozga, krv, urina, stolica(više puta) nešto imunoloških nalaza, ehotomografija slinovnica, rtg srca i pluća, viralne bolesti, alergije, citološka analiza sekreta i pregledi za sluh pošto imam problema i sa ušima nakon velike temperature. Tako reći sve. Svi doktori kažu da su nalazi dosta dobri. Da to šta se vidi na magnetskoji rezonanci nije ništa i da me nitko neće operirati jer se nezna ni uzrok ni di točno...??!! Ovo pre dugo traje pa se pacijent polako i psihički počnje umarat... Inhalacije i morsaka voda ne pomažu baš... Malo pročiste ali to uvijek kuha... Ovo je otpusno pismo: Pacijent dolazi zbog kroničnog oboljena: godinu dana upalna sekrecija iz nosnog ždrijela, te učestala bol u grlu kod gutanja. Status localis: otoskopski b.o. Septum ukrivljen u lijevo. Endoskopskim pregledom vidljiva sekrecija iz desnog stražnjeg etmoida, tj. u gornjem nosnom hodniku. Tonzile razrovane, kripte pune detritusa. Rutinska prijeop. obrada uredna. Dana 04.07.08 Tonsillectomia bilat. tonzila poslana na ph analizu. Zadnje od lijekova što sam pio je formilid mj. i pol dana i nema nikakvih promjena. Sa zadnjeg pregleda poslan sam doma jer mi je rečeno da mi se ne može pomoći. ??!!! Ima smislia ići u inozemstvo ili di bi mogao potražiti pomoć.??? Od lijekova probao sam: coroloc, reglan, diflucn, klavocin, gastal, ciprinol, medazol, telfast, seroxat, sumamed, claritine, ladiomil, prolifr, limex, decortin, ultop, ortanol, avelox, flixonase, itrac, bazen pulver, fluimukan, erotrimicin, dextametaon, clarinase, angal s, nasine, target plus, formilid.

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovani, tegobe koje opisujete najvjerojatnije jesu u svezti s kroničnom upalom sinusa. Najbolji pokazatelj stanja paranazalnih sinusa (uključujući i etmoidne sinuse) je kvalitetan CT (MSCT) paranazalnih sinusa. Ukoliko konzervativna terapija nije dovela do poboljšanja, sukladno nalazu, možda će biti potrebno učiniti endoskopsku operaciju paranazalnih sinusa. Naravno da, bez detaljnog pregleda i točne anamneze ne mogu zaključiti je li je operacija nužna, no nema potrebe za odlaskom preko granice, jer se sve to može obaviti na više mjesta u hrvatskoj. Sretno!

monita

Poštovani!

Danas sam slučajno naletila na ovaj forum- jer ovih zadnjih dana patim od kronične upale sinusa. Trenutno pijem antibiotike. Danas namjeravam ići do liječnika opće medicine da mi dade nekakvu terapiju.

Koristila sam razne sprejeve za nos ( Flixonase , Tafen, fiziološke otopine ) i idem kod liječnika da mi nešto novo dade, jer mi ovo ne pomaže i imam sukrvicu u sekretu.

Inače prije 5 godina sam otkrila da bolujem od sinusa i to totalno zanemarila. Bila sam endoskopiju i na rendgen , a pošto vidm da liječnik tu odgovara molim vas da mi malo laički pojasnite moje nalaze.

DIJAGNOZA:
Rhinitis chronica, deviatio epti nasi, vegetationes adenoides hypertophica, cystis sinus max.dex.susp.

ANAMNEZA I STATUS:
Otežano diše na nos i česta bol u predjelu čela. OFs uredan nalaz, RNS pomak septuma u lijevu stranu.
Endoskopija nosa pokazuje umjereno velike adenoidne vegetacije. RTG PNS suspektna cista u desnom maksilarnom sinusu.

ZAKLJUČAK:
Preporučam op. nosne pregrade, sinusoskopiju desnog makdilarnog sinusa i adenoidektomiju.

Bila bi vam zahvalna na nekakvom pojašnjenju.

Hvala.

luce7

Pozdrav,
Potrebno mi je stručno mišljenje oko mog problema jer u zemlji u kojoj se trenutno nalazim teško mi je razgovarati sa lječnikom i htio9 bi samo znati nešto više dok se ne vratim kući.
Naime, prije oko tri mjeseca počele su lagane glavobolje koje mi je bilo i teško locirati. Kod lječnika opće prakse dobio sam uputnicu za snimanje sinusa i testiranje krvne slike. Tlak je bio u granicama. Krvna slika je bila dobra a na snimci se vidjelo lagano otečen ljevi sinus i diagnisticirana mi je upala ljevog sinusa..
Napravio sam kuru sa antibioticima ( nesjećam se točno koji su to bili ).
Glavobolje su nestale ali bi se povremeno pojavile u blagom obliku.
Prije tjedan dana zaradio sam prehladu. Nakon toga sinuse osjećam sve više. Informirao sam se o simptomima upale sinusa koje sam prepoznao u vlastitom slučaju,osjećaj pritiska oko očiju i u obrazima,iznad gornje čeljusti pa i uha. Osjećam da je ljeva nosnica otečena i da pulsira kad legnem.
Ono što me brine je pritisak u stražnjem dijelu glave, oko potiljka s ljeve strane. Osjećam pritisak koji se povremeno malo pojača ili čak pulsira.
Trenutno pijem klavocin jer je to ono što imam sa sobom u ovom trenutku.
Svo to vrijeme nos mi nije uopće curio.
Molim vas za odgovor i unaprijed se zahvaljujem.
Pozdrav

Domagoj Parazajder, dr. med.

Ukoliko se simptomi upale sinusa često vraćaju, potreban je pregled specijlaiste orl-oga koji će uvtrditi radi li se o kroničnoj upali te što je moglo dovesti do tog stanja i kako ga liječiti. Zatiljna glavobolja rijetko je simptom upale sinusa, te, ukoliko traje, zahtijeva dodatnu obradu. Lijepi pozdrav!

mbrez

poštovani doktore! možete mi molim vas objasnit radiološki nalaz!
na sinusogramu uredna razvedenost paranazalnih šupljina.
opsežnija rubna zasjenjenja desnog maksilarnog sinusa,dok su ostale paranazalne šupljine uredne transparentnosti.
dno oba maksilarnog sinusa nalazi se pod superpozicijom piramida i nedostupno detaljnijoj analizi. nosni septum medioponiran , sluznica nosa edematozna!

jel mi mozete rac dal cu morat operirat to ili?

Domagoj Parazajder, dr. med.

Nalaz sam po sebi ne ukazuje na ništa posebno (vrlo čest nalaz i kod posve zdravih ljudi), tako je da je ključan klinički pregled s dobrom anamnezom i statusom nosa. Sa svim dobivenim informacijama može se zaključiti postoji li potreba za liječenjem ili dodatnom dijagnostičkom obradom.
Lijepi pozdrav!

Djuka84

Poštovani,

Evo i mene muče sinusi. Meni je problem jedino što mi se slijeva niz grlo i to mi smeta. Nemam glavobolje niti ništa drugo. To me muči godinama, ali tek sam prije godinu dana išao kod doktora zbog toga. Nakon rendgena, dijagnoza mi je kronična upala sinusa. E sad, nakon toga doktor mi stalno propisuje razne tablete protiv alergije, antibiotike.. (ne sjecam se kako se zovu) i Tafen i jedino sam išao na bris grla i nosa koji su bili negativni. Nije me slao na nikakve pretrage dodatne već tako isprobava razne lijekove da vidi od kojih će mi biti bolje. Malo mi je bilo bolje (ne znam ni sam od kojih tableta) i prestao sam nakon nove ture tableta ići kod doktora. Sad (nakon pola godine) mi se opet pogoršalo i išao sam kod svog doktora. Umjesto njega je bila nova mlada doktorica koja je nastavila kao i prošli doktor i propisala mi je tablete protiv alergije. Tablete se zovu Telfast i sad čitam da su one za kroničnu idiopatsku urtikariju (koliko vidim na internetu to je nekakva kožna alergija), što mi je totalno bezveze pa ne znam ni sam što da mislim. Da li je to uopće ispravno što mi oni propisuju tako tablete, i isto tako i ove zadnje tablete da li da ih pijem ili što?

Poštovani,
imam 32 godine. U kasnu jesen prošle godine počeli su problemi sa disanjem koje sam u početku shvačala olako. Moram naglasiti da od tada , već godinu dana nisam bila prehlađena, nikakvo ni minimalno šmrcanje ni nikakvi znakovi prehlade, osim trenutne začepljenosti nosa negdje malo niže od očiju. kupila sam si sprej za nos,jedan,pa drugi,pa treći,te jednostavno to nije prestajalo.Normalno dišem dva -tri sata,a zatim odjednom u minuti,kao da je netko zatvorio zrak,težina u nosu,svaki pokušaj udisaja izazivao je laganu neugodnu bol u predjelu čela i desnog oka.Čim sam ušpricala dva puta u nosnicu Operil,Nasic ili neki drugi jači sprej prodisala sam sljedeće minute kao da se ništa nije dogodilo. To se pojavljivalo 4-5 puta dnevno.Pošto sam 15.10.2009. god. ostala trudna,nisam se podvrgavala rengenu već sam samo napravila bris grla i nosa, što je bilo u redu. Bez obzira na trudnoću i dalje sam kupovala sprejeve(jedan svakih pet dana,i tako još dan danas).Poslije poroda napravila sam rtg sinusa a u nalazu stoji; Na snimci par.sinusa homogeno zasjenjenje desnog frontalnog sinusa. Doktorica mi je prepisala antibiotik te sprej. Nakon dva tjedna, dva dana i dvije noći nisam mogla držati oči otvorebe,čelo i desno oko je boljelo nesnosno te sam imala očajne mučnine i vrtoglavice usred noći u mraku. Doktorica mi je zatim prepisala drugi antibiotik i još jedan sprej(mada cijelo vrijeme ako želim disati ja i dalje kupujem operil) ,međutim u čelu iznad oka mi tutnji , vrtoglavice su u ležećem položaju užasne popračene mučninom,a kad se bol spusti na desno oko onda ne pomaže ništa.Oprostite na opisu,ali ova agonija traje već jako dugo i ne znam što da radim i da li da tražim doktoricu daljnje pretrage i koje! ?
Unaprijed Vam hvala uz dužno štovanje!

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovana, opisane smetnje mogu biti sinusogene (začepljenost nosa pogotovo), no ukoliko su bolovi povezani i sa mučninama i osjetljivošću na svijetlo/buku, može se raditi i o migrenama.
Dakle, potreban je pregled orl-oga (dobra endoskopija nosa, možda će biti indiciran i CT sinusa), a po potrebi i pregled neurologa. Lijepi pozdrav!

simezgr

Poštovani,

Godinama muku učim sa problemima sa sinusima te bih Vam bio zahvalan kada bi mi mogli samo kratko pojasniti dijagnozu koju sam dobio od spec.

Dakle, dijagnoza je sljedeća:

Otežano nosno disanje, pritisak u području nosnog korijena, i postnazalna sekrecija. Endonazalno deformacija nosne pregrade. Kombinirana hipertrofija donjih nosnih školjki. Inverzne srednje nosne školjke. Na MSCT polipozno zadebljana sluznica etmoidnih celula uz ciste u oba čeljusna sinusa i desnom sfenoidnom sinusu. Frontalni sinusi uredno ventilirani.

Indicirano je:

Alergološko testiranje. Kirurško liječenje, septoplastika, obostrana submukozna inferiorna turbinektomija te FESS obostrano (antrostomija i sfenoetmoidektomija).

I dok većinu pojmova razumijem, bio bih Vam zahvalan ukoliko bi mi mogli samo vrlo kratko pojasniti šta je to:

Submukozna inferiorna turbinektomija te FESS obostrano, te koliko su ti zahvati kompleksni, riskantni i učinkoviti.

Unaprijed zahvaljujem!

dm7

Poštovani!
Djete od 7,5 god ima upalu sinusa te bakteriju Streptococcus Pneumoniae u nosu. Kašlje već dva mjeseca za kojeg na doktorica govori da nije ništa zabrinjavajuće jer joj djete djeluje sasvim zdravo. No, djete taj kašalj jako smeta u obavljanju njegovim svakodnevnih obveza. Kako se liječi upala sinusa i da li je moguće da su sinusi i prisutna bakterija uzrok takvom dugotrajnom kašlju?
Unaprijed hvala!!

answer30

Postovani:

Prije 2 god sam uradila rtg sinusa.Nalaz je: blago homogeno zasjenjenje lijevog max sinusa sa urednom prozracnoscu desnog i frontalnih.Lijecenje se svodilo na pijenje antibiotika (citeral) i povremene inhalacije.Do sada sam ispila nekoliko terapija al bez nekog poboljsanja.Moj ljekar opce prakse me uopste ne salje ortorinolaringologu i kada mu se pozalim na to kaze da je dovoljno da se redovno inhaliram.U posljednje vrijeme kao da se stanje pogorsalo, sluz mi skoro stalno curi niz zdrijelo, desava mi se da mi glava trni i javlja mi se bol u desnom oku ( ne znam zasto s obzirom da je cista u lijevom sinusu).Najvise me plasi osjecaj vrtoglavice, desava mi se da kada stanem nogom na pod izgubim osjecaj u momentu i zavrti mi se .To traje kratko al je osjecaj grozan molim vas da mi objasnite da li je moguce da su sinusi uzrok tome, te da mi date savjet sta uraditi i kako se pravilno lijeciti ?

hvala

Domagoj Parazajder, dr. med.

odgovor za simezgr - FESS je kratica za funkcionalnu endoskopsku operaciju sinusa, modernu tehniku kirurškog rješavanja sinusnih problema, koja se vrši uz pomoć optike. Sam zahvat je dosta složen, no u RH se rutinski radi već više godina (mislim da od 90-ih) i u rukama dobrog kirurga mogućnost komplikacija je mala, no kao i kod svake operacije postoji (o čemu ste sigurno i obaviješteni). Inferiorna turbinektomija označava, obično djelomičnu, resekciju donjih nosnih školjki, jednostavan zahvat u svrhu povećanja prohodnosti nosa kod prejake hipertrofije istih. Lijepi pozdrav!

Domagoj Parazajder, dr. med.

odgovor za dm7 -Kod dugotrajnog kašlja potrebno je procijenitit da li je uzrokovan eventualnom upalom nosa/paranazalnih sinusa (što je jedan od mogućih uzroka), a pozitivan bris (streptokok pneumonije) može ali i ne mora upućivati na isto (to je bakterija koja se često izolira i kod posve zdrave djece). Dakle, potrebno je procijeniti kako tretirati kašalj, upala sinusa prvenstevno se liječi antibiotikom. Lijepi pozdrav!