Otorinolaringologija

Vrtoglavica, omaglica

Katy2013Katy

Uputna dijagnoza: G40
Dijagnoza: R42

Iz anamneze: Kontrolira se po neurologu radi kompleksne parcijalne epilepsije te vertiginoznih tegoba. U trajnoj terapiji Tegretol CR 2x400mg. Ne navodi epileptičkih ataka po uvođenju AET, lijekove uzima redovito. Od epilepsije boluje od 2008. godine. Od veljače 2013. osjeća vrtoglavice koje se intenziviraju promjenama položaja tijela. Ranije navodila slabiji sluh te šum u desnom uhu, no obrada po ORLogu uredna. Zadnji neurološki pregled 13. 08. 2013. kada se žalila na dominaciju jakih vrtoglavica, te frontalnih glavobolja. Uz vrtoglavice ima i dojam smetnji vida. Preporučen je kontrolni MR mozga, za koji nema termin - raniji nalaz MR mozga 26. 08. 2008., navodno uredan nalaz. Učinjen je RTG vratne kralježnice - nalaz uredan, nepotpuno formiran Foramen Kimerlen. Zadnja dva mjeseca navodi neredovite te bolne menstruacije, mogućnost trudnoće, no danas prvi dan menstrulnog krvarenja...

Sadašnje tegobe: Danas kod odlaska na WC osjetila naglu vrtoglavicu te joj se zamračilo pred očima, bila u nesvijesti nekoliko sekundi. Po tome navodi osjećaj vrtoglavice, ne navodi glavobolje, ne navodi bolova u prsima. Danas prvi dan menstruacije koje su zadnjih nekoliko mjeseci bile neredovite. Suspektna trudnoća.

Iz somatskog statusa: RR 145/70 mmHG, kardiopulmonalno kompenzirana

Neurološko status: Pri svijesti, uredno orijentirana i kontaktibilna. Šija slobodna. Zjenice izokorične, uredne fotoreaktivnosti. Bulbomotorika uredna, bez nistagmusa ili dvoslika.

Preporuke: Preporuča se učiniti MR mozga, učiniti hormone štitnjače, pregled sa nalazima kod neurologa.

Dijagnoza: St. post syncopam, Graviditas i. o., Sy vertiginosum, Epilepsija CPA.

Medicinska biokemija: Ureja 5,3 Kreatinin 92, TSH 3,45

RTG vratne kralježnice: Na snimkama vratne kralježnice uredno visoki, primjereno mineralizirani trupovi, održane stražnje interkorp. linije. Primjereno široki i. a. prostori malih zgobova kao i i. v. prostori svih segmenata. Nepotpuno formiran foramen Kimerlen. Na ciljanim snimkama atlanto-aksijalnog i atlanto-okcipitalnog zgloba uredna je širina i.a. prostora malih zglobova bez bitnih patomorf. promjena. Uredan je položaj densa aksisa.

MR mozga ( 21. 08. 2013. Medikol ): Tehnike snimanja: MR mozga po protokolu za epilepsiju, 3D FIESTA kroz bazu i temporalne kosti.

MR mozga na učinjenim sagitalnim, koronalnim i transverzalnim presjecima primjenom različitih tehnika snimanja pokazuje uredan odnos sive i bijele tvari te urednu organizaciju girusa i sulkusa. Moždano tkivo je bez fokalnih lezija. Ventrikularni sustav je centralno smješten, simatričan bez znakova hidrocefalusa. Četvrta i treća moždana komora su medioponirane. U moždanom deblu i malom mozgu ne nalazi se patoloških promjena. Hipotalamo hipofizno područje je morfološki u fiziološkim granicama. Na seriji presjeka kroz bazu i temporalne kosti u submilimetarskim slojevima obostrano je fiziološki izgled struktura unutrašnjeg uha, unutrašnjih slušnih hodnika i kranijalnih živaca stražnje lubanjske jame.Nalazi se nešto tekućeg sadržaja u mastoidnim celulama obostrano. Preporuča se otološka kontrola. Kraniocervikalni prijelaz je pravilan. Ne nalazi se znakova tumora kao niti akutnih ishemijskih ili hemoragijskih lezija. Paranazalni sinusi su uredno ventilirani bez patološkog sadržaja.

Otološki nalaz ( 22. 08. 2013. ): uredan, date su tablete Betaserc 24mg 2X1

Molimo Vaše mišljenje, hvala.
Možete proslijediti i na e-mail.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, kako bi utvrdili da li je vrtoglavica otogenog podrijetla, morate učiniti audiovestibulošku obradu. Ovisno o nalazu AVG obrade, dalje se tretirate po ORL-ogu ili neurologu.