Otorinolaringologija

zacpljen nos/nosnica

Marin

Postovani,

Vec nekoliko godina imam problema sa nosom.Jedna od nosnica je uvijek zacepljena i to se tokom dana izmjenjuje tako da se jedna odcepi a druga odmah zacepi i tako stalno..Ako je recimo lijeva zacepljena a ja okrenem glavu na desno kroz dvije minute lijeva ce se odcepiti a desna zacepiti.Zacepljenost je nepodnosljiva, preko 90 posto..Probao sam koristiti operil,olynth,sterimar,nasonex,flixonase,razne inhalacije etericnim uljima-eusin kapi.. i nista nije pomoglo...Buduci sam promijenio vec nekoliko doktora, najmanje 4 i svatko je davao svoju terapiju koja nije imala rezultata nadam se da cete vi imati neko rijesenje za mene..

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovana, za početak, začepljenost nosnice koja se seli s jedna na drugu stranu, više puta na dan, je fiziološka pojava kod svačijeg nosa i naziva se nosnim ciklusom, dok se kod ležanja na boku često zatvori nosnica na onoj strani na kojoj se leži, i to se zove pozicijskim refleksom. Kod ljudi koji imaju deformaciju nosne pregrade, alergijski ili neki drugi rinitis zbog čega postoji otečenost/hipertrofija sluznice nosa, ti, inače fiziološki (normalni) efekti, mogu biti izraženiji (nekad i prekinuti). Dakle, za točnu procjenu stanja treba mi više informacija, kao i uvid u stanje vašeg nosa (potreban je i endoskopski pregled nosne šupljine). Kada kod takvih, hiperreaktivnih stanja izostane efekt konzervativne terapije (najčešće sprejevi kao što su Nasonex, Flixonase,Tafen), dolazi u obzir i kirurško rješavanje problema (deformirana nosna pregrada se može riješiti isključivo kirurškim putem). Dakle, potreban je pregled orl-oga koji se bavi takvom problematikom radi točnog utvrđivanja stanja i mogućnosti liječenja. Sretno!