Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

"5u1"-molim savjet

palenta

Postovani,
molimo savjet. Imamo dijete od 6 mj. i sad mu slijedi redovno cijepljenje. Ali...
Kronologija cijepljenja:
u bolnici - BCG, ENGERIX (gsk)
mj. dana - ENGERIX B (gsk)
2 mj. - PEDIACEL (pasteur) - jako bolna reakcija, manja oteklina
4 mj. - uzimamo opet gsk- "6u1", ENGERIX B

S obzirom da na hrv. trzistu nema "5u1", narucujemo cejpivo preko jedne zg-ljekarne iz NJ. Koliko to moze biti lose? Kazu da moze biti problema jer nema hrv. markicu. Zar u Nj. ne paze na kvalitetu? Ne bih rekla. Svi se lijekovi uvoze pod odredjenim mikroklimatskim uvjetima, pa bi trebala i ova cjepiva. U ljekarni su nam uz cjepivo dali i mini "ledenicu" da bude na hladnom dok ga ne stavimo u hladnjak. To nam nesto govori.

Zaista ne bismo htjeli dijete vise podvrgavali besplatnom cjepivu s obzirom na reakcije, a ne vidim razlog da ga cijepimo sa "6u1". Mozda kombinirati "3u1" s jos nekim?
Sto vi savjetujete? Zahvaljujemo na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Zbrojite se još jednom i recite koliko je puta dijete dobilo cjepivo za hepatitis B?

palenta

3x (u bolnici, docjepljivanje s mj.dana te zadnje sa 4 mj.)

Darko Richter, dr. med.

Tko vam je savjetovao da nakon PEDIACEL-a prelazite na "6 u 1"? Jer, do tada je sve išlo svojim predviđenim redom. "Jako bolna reakcija, manja oteklina" za mene ne znači skoro ništa. Uvijek postoji lokalna reakcija, i, ako je "manja", to sigurno nije razlog za promjenu cjepiva.
Sada, sa 6 mj. treba dobiti DTaP+IPV+Hib, to vam je tzv. "5 u 1". Uzmite koji god hoćete. Iako je moguće, nije potrebno razbijati cjepiva u posebne injekcije, može sve dobiti u jedno jedinoj. Odlučite sami koje, jer, razlog za promjenu cjepiva u dobi od 4 mj. nije mogla biti "manja oteklina", već eventualno to da dijete primi sva cjepiva u jednoj jedinoj injekciji. Ali, o tome je trebalo razmišljati prije, pa cijelu seriju podesiti tako da nema "šaranja".

palenta

prilikom zadnjeg cijepljenja dobio je jednu injekciju cjepiva, a u knjižici/iskaznici imunizacije upisano je u rubriku za cjepljenje protiv hep.B: "6U1" ENGERIX B

Darko Richter, dr. med.

Naravno.