Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

alergija

Ivana

Molim Vas da mi pojasnite zašto su neke namirnice (kao npr. jaja, jagode, citrusno voće i sl.) nepoželjne za konzumaciju ako majka doji bebu. Da li se opasnost nalazi u tome da može doći do alergijske reakcije bebe ako preko mlijeka dodje u dodir s nekom od tih namirnica (jer je dijte rodjeno alergično na nju), ili je stvar u tome da ako majka jede te namirnice dolazi do stvaranja alergije djeteta na dotičnu namirnicu?
Ja dojim bebu od 4 mjeseca, pojela sam jaje i nije bilo nikakve reakcije. Znači li to da ona nije alergična na jaja i mogu li ih nastaviti konzumirati?
S poštovanjem,
Ivana

Dr. Darko Richter

Ne znam tko priča sve te priče, ali se po malo čudim da ljudi to prihvaćaju zdravo za gotovo. I vi, i vaše dijete i svatko drugi može postati alergičan na doslovno sve, a ako već ima tu sklonost, koja je velikim dijelom kompleksno nasljedno uvjetovana, tada se obično alergizira na strane bjelančevine kojima je najviše izložen: bjelanjku jajeta, proteinima kravljeg mlijeka - u nas, a, npr. na Dalekom Istoku soji i sezamu, itd., itd. Ako u obitelji nemate alergija, nema nikakvog razloga bilo što ograničavati, a one koji vam te priče pričaju upitajte odakle im.