Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

analna fistura

saneladbk

Imam curicu staru 1g4mj.Već nekoliko mjeseci plače kad ide izvšiti veliku nuždu.Stolica joj je uglavnom redovna, (zna se dogoditi da je zadrži dan,dva), i ne pretvrda. JEdno vrijeme joj je bila tvrđa, ali sam joj uvela portalak sirup(povremeno) i obavezno svaki dan kompot od šljiva, pa joj se i to reguliralo. U nekoliko navrata primjetila sam malu ranicu na anusu koja bi joj malo krvarila nakon tvrđih stolica. U dogovoru sa njezinom pedijatricom napravili smo analizu stolice, koja je bila uredna. Objašnjenje svega je na psihičkoj bazi, ona plače od straha da će je boliti, i kad ne boli i da će samo od sebe proći. Ali mislim da to dosta traje, a na netu sam našla pojama analne fisture koja po opisu odgovara njenom stanju. Je li moguće da je ima i kako to zalječiti.
Unaprije hvala!

Darko Richter, dr. med.

Izgleda kao analna fisura (fissura ani, anal fissure). Liječenje je reguliranjem stolica i mazuckanjem anusa kremicama koje zatražite za tu namjenu u apoteci. Ako ne ide, pitajte gastroenterologa.
Ovo nema puno veze s psihogenim, jer fisura stvarno (a ne umišljeno) boli, osobito ako je stolica iole tvrđa.