Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

anemija

Branko

Nalaz hematoloških pretraga šestomjesečnog Tome je upozorio na anemiju.
WBC 8.2G/L, LYM 4.8 58.9%L, RBC 3.61 T/L, HGB 92. g/L, HCT .276 L/L, MCV 76.5 fL, MCH 25.5 pg, MCHC 333. g/L, RDW 13.5%, PLT 334. G/L, MPV 8.1 fL
Pedijatar je odredio liječenje kapima Ferrum Lek. Koliko brzo možemo očekivati rezultate? Je li nalaz jako loš? Tomin pokojni djed je bolovao od mijeloma multiple i supruga se boji da to možda ima neke veze.
Unaprijed zahvaljujemo na odgovoru.

Dr. Darko Richter

Radi se o mikrocitnoj anemiji, koja je najvjerojatnije posljedica nedostatka željeza. Međutim, taj nedostatak se u inače zdravog i dojenog dojenčeta vidi obično oko 9. mj. života, osim ako nije postojato neki čimbenik gubitka krvi, obično jače krvarenje tijekom poroda ili nedonošenost, ili ako je majka tijekom trudnoće bila anemična. Ako se doista radi samo o nedostatku željeza, rezultati liječenja Ferrum Lek vidjet će se u nalazu porasta retikulocita već za 5-7 dana, a krvna će se slika normalizirati za 4 tjedna. Potom se željezo u istoj dozi daje još 1-2 mj. za popunjenje pričuva.

Branko

Hvala na odgovoru koji me, moram vam iskreno reći, nije baš umirio. Buni me dio odgovora "...Ako se doista radi samo o nedostatku željeza,..." O čemu bi se još moglo raditi??? Tomi je kontrola za mjesec dana.

Dr. Darko Richter

Da biste u bilo što bili sigurni, morate to vidjeti. U ovom slučaju, ako se pretpostavja nedostatak željeza, da biste u to to bili posve sigurni, morate imati nalaz željeza u krvi i proteina koji ga veže. Zato ona hipotetska rečenica "Ako se doista radi samo ... ". Što se tiče multiplog mijeloma, ako vas to opterećuje, nije mi poznato da je ikada zabilježeno da se pojavio u dojenčeta.